کد خبر: 4088515
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴

هزار شهید لرستان از جامعه عشایری هستند

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به اینکه هزار شهید لرستان از جامعه عشایری هستند، گفت: باید خاطرات خانواده‌های شهیدان عشایر در تاریخ پرافتخار عشایر ذکر شود تا نسل‌های بعد با این هویت پرافتخار آشنا شوند.

عشایربه گزارش ایکنا از لرستان، معتمدین و ریش‌سفیدان عشایر استان لرستان امروز، ششم مهر به مناسبت هفته دفاع مقدس با حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه خرم‌آباد دیدار کردند.

حجت‌الاسلام شاهرخی در این دیدار با بیان اینکه شهدا، جانبازان و ایثارگران برگ زرینی را در دفاع مقدس رقم زدند، گفت: نام عشایر یادآور اوصافی همچون تدین، شجاعت، انقلابی‌گری، محب اهل‌بیت بودن، مدافع ارزش‌ها و آرمان‌های اسلامی و مهمان‌نواز بودن است کمااینکه تعصب در حفاظت از آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی و دینی از خصوصیات بارز عشایر به‌ویژه عشایر لرستان است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به اینکه عشایر ارتباط عمیقی با امام راحل داشتند و پس‌از آن این ارتباط با مقام معظم رهبری ادامه دارد، اضافه کرد: وجود عشایر مالامال از عشق و محبت به امام راحل و مقام معظم رهبری است.

وی با بیان اینکه هر خانه عشایر یک کانون اقتصاد مقاومتی است، اضافه کرد: عشایر اهل تولید و درزمینهٔ های کشاورزی و دامپروری فعال هستند، ضمن اینکه در تولید نقش مهمی دارند قانع و کم‌توقع هستند.

شاهرخی با تأکید به اینکه اینکه عشایر کمربند حفاظت از نظام جمهوری اسلامی هستند، گفت: همکاری در کنار انقلابیون از دیرباز در میان عشایر بوده و تقدیم یازده هزار شهید، صدها جانباز و ایثارگر و هزار شهید عشایر از لرستان گواه بر وفاداری این مردم متدین و انقلابی است.

امام‌جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه خانه‌های عشایر محلی امن برای روحانیون مبارز انقلابی قبل از انقلاب علیه رژیم ستم‌شاهی بوده است، تصریح کرد: بین روحانیون و عشایر پیوندی مستحکم برقرار بوده است و در سال ۱۳۴۲ جمعی از عشایر حفاظت از بیت امام راحل را به‌عهده داشتند و با سلاح‌های خود از منزل امام(ره) حفاظت می‌کردند.

شاهرخی با اشاره به فرمایش امام راحل در خصوص عشایر که فرمودند عشایر ذخایر انقلاب هستند، اظهار کرد: ما نقش بی‌نظیر عشایر را در دفاع مقدس مشاهده کردیم که با سلاح‌های خود در جبهه‌های دفاع مقدس از این آب‌وخاک دفاع کردند.

وی با بیان اینکه سرافرازی با پشتیبانی و جانفشانی‌های عشایر برای ملت رقم خورده است، افزود: دشمنان داخلی و خارجی غربی و عربی و عبری دست‌به‌دست هم می‌دهند و علیه نظام توطئه می‌کنند و این حکایت از قوت و قدرتمندی نظام جمهوری اسلامی دارد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به موضع شفاف رئیس‌جمهور در سازمان ملل، اضافه کرد: رئیس‌جمهور عکس شهید سلیمانی را در سازمان ملل بر سردست گرفته و رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به‌عنوان قاتل معرفی کرد.

وی با اشاره به تسلیم‌ناپذیر بودن نظام جمهوری اسلامی در مقابل زورگویان عالم، افزود: به هر میزان که به احکام دین و قرآن پایبند باشیم به همان میزان هم سربلند و سرافرازیم

شاهرخی با اشاره به توهین اغتشاشگران و آشوبگران به مساجد و قرآن و حجاب زنان محجبه، گفت: ما شرافت خود را از احکام اسلامی داریم و اغتشاشگران ماهیت حقیقی خود را در روزهای اخیر نشان دادند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه اغتشاشگران نشان دادند که با اسلام و قرآن مشکل‌دارند، تصریح کرد: این‌ افراد می‌خواهند ما را از این آرمان‌ها و احکام جدا کنند؛ در زمان پهلوی دوم صدها فیلم ساخته شد و نقش اول این فیلم‌ها زنانی بودند که خود را برای مردان هوس‌باز می‌آراستند.

شاهرخی با اشاره به اینکه زن مسلمان در همه عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و حضور دارد، اظهار کرد: دختران عشایر بانجابت و باشرافت تحصیلات عالی دارند و منشأ خدمات هستند درحالی‌که اغتشاشگران به‌دنبال بازگرداندن زنان به دوران جاهلیت هستند و عشایر به‌عنوان یک سد آهنین در مقابل این‌ها ایستاده‌اند.

امام‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به حضور خودجوش جوانان انقلابی در محکومیت اغتشاشگران، اضافه کرد: این جوانان احساس تکلیف و وظیفه کردند و در شهرهای مختلف ازجمله این استان به میدان آمدند و در مقابل آشوبگران ایستادند و باید بر بازوان این‌چنین جوانان مؤمنی که برخاسته از تربیت عشایری هستند بوسه زد.

وی با بیان اینکه دستگاه‌ها هم وظایفی در قبال عشایر دارند، بیان کرد: پرچم امیرالمومنین(ع)، شش هزار و ۵۴۴ شهید لرستان و هزار شهید عشایر که درراه دفاع از آرمان‌های انقلاب به شهادت رسیده‌اند در دست عشایر است.

شاهرخی با اشاره به محرومیت‌زدایی برای جامعه عشایر، گفت: خدمات به جامعه عشایری لرستان با توجه به در پی بودن زمستان بیش‌ازپیش افزایش یابد، چون عشایر تلاش گران عرصه تولید و الگوی اتکا به تولید داخلی هستند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه کم‌کاری در حق جامعه عشایری پذیرفته نیست، تصریح کرد: کسانی که از تعهد کافی، توانایی لازم و دانایی کافی و تدبیر برخوردار هستند باید در امور عشایر به‌کار گرفته شوند تا بتوانند بهترین خدمات را به عشایر ارائه دهند.

شاهرخی با تأکید بر لزوم قدردانی از زحمات بانوان عشایر در تولید و اقتصاد خانواده، گفت: همایش‌هایی نیز در خصوص بانوان عشایر در لرستان برگزار شده است و باید برای کنگره شهدای این استان از ظرفیت عشایر استفاده شود.

وی با اشاره به تهیه کتاب خاطرات خانواده‌های شهیدان دفاع مقدس، افزود: فیلم‌هایی باید از شهیدان دفاع مقدس و خانواده‌های شهدای عشایر ساخته شود و همچنین کتاب نوشت و فیلم‌نامه درست کرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان تأکید کرد: باید خاطرات خانواده‌های شهیدان عشایر در تاریخ پرافتخار عشایر ذکر شود تا نسل‌های بعد با این هویت پرافتخار آشنا شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha