کد خبر: 4069018
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۸

شرایط جمع‌آوری زکات در سامانه «سیفا» فراهم شد

سرپرست حوزه نمایندگی ولی‌فقیه وزارت جهاد کشاورزی در امر زکات با اشاره به فراهم شدن شرایط جمع‌آوری زکات در مراکز خرید جهاد کشاورزی، گفت: در سامانه «سیفا» مقدار زکات به‌طور اختیاری توسط فرمی که به کشاورز داده می‌شود، تعیین می‌شود.

حجت‌الاسلام‌‌ والمسلمین سید علی‌اکبر جعفری، سرپرست نمایندگی ولی فقیه در امر زکاتحجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر جعفری، سرپرست حوزه نمایندگی ولی‌فقیه وزارت جهاد کشاورزی در امر زکات، امروز، ۱۵ تیرماه در همایش زکات جهاد کشاورزی لرستان، اظهار کرد: عملکرد دست‌اندرکاران زکات سبب اعتماد بیشتر مردم به نظام اسلامی و کمک به نیازمندان و اقشار محروم جامعه می‌شود.

وی مشکلات امروزی جامعه جهانی و کشور را معیشت دانست و تصریح کرد: در حوزه معیشت کمتر خانواده‌ای پیدا می‌شود که مشکلات نداشته باشد. مکاتب در جهان رویکردهای متفاوتی نسبت به مسئله معیشت داشتند و تمام رویکردها اجرا شده است. اقتصاد از منظر اسلام با آن چیزی که اجرا می‌شود، تفاوت دارد.

جعفری با بیان اینکه مقام معظم رهبری در پیام خود به همایش زکات نفس، برگزاری همایش زکات را موهبت‌های الهی می‌دانند، افزود: کار در حوزه زکات یکی از واجبات الهی و ستون‌های دین است، چراکه زکات راهکاری است که اسلام برای بهتر شدن معیشت خانواده‌ها مشخص کرده است.

سرپرست حوزه نمایندگی ولی‌فقیه وزارت جهاد کشاورزی در امر زکات با اشاره به اینکه زکات تنها در اسلام نیست بلکه حضرت موسی و عیسی(ع) در رابطه با زکات صحبت کرده‌اند، گفت: در بین زیارت‌نامه‌های ائمه‌ اطهار(ع) آنچه مشترک است، آن است که امام معصوم اهل نماز و زکات است.

وی با اشاره به اینکه جمع‌آوری و مصرف زکات اساساً بر عهده امام معصوم است، بیان کرد: در شورای زکات 11 نهاد، سازمان و وزارتخانه عضو هستند که باید به تکلیف عمل کنند و روحانیون امر زکات در کمیته امداد وظیفه جمع‌آوری زکات را بر عهده دارند.

جعفری تصریح کرد: از چند سال قبل تاکنون دبیرخانه زکات پیگیر روند تغییر جمع‌آوری سنتی جمع‌آوری زکات بود. در گذشته فصل برداشت زکات مال را جدا می‌کردند ولی امروزه مراکز خرید گندم و جو زکات را دریافت می‌کنند، به‌طوری‌ که در سامانه «سیفا» مقدار زکات به‌طور اختیاری توسط فرمی که به کشاورز داده می‌شود تعیین می‌شود و کشاورز با اختیار زکات خود را به مراکز خرید تحویل می‌دهد.

سرپرست حوزه نمایندگی ولی‌فقیه وزارت جهاد کشاورزی در امر زکات با بیان اینکه مسئولان پهنه‌های کشاورزی آثار و برکات زکات را مطالعه کنند، گفت: زکات حق فقراست و فاصله طبقاتی را از بین می‌برد و اگر این امر محقق نشده کم‌کاری شده است.

وی با اشاره به اینکه در لرستان ۱۷۰ هزار تن گندم تولید شده است که باید دو هزار میلیارد تومان پول کشاورزان پرداخت شود، بیان کرد: اگر هزینه‌های کشاورز خارج شود می‌توان تقریباً ۱۰۰ میلیارد تومان زکات جمع‌آوری کرد، البته زکات جمع‌آوری شده در همان منطقه در کمک به نیازمندان، تأمین جهیزیه و کارهای عام‌المنفعه هزینه می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha