کد خبر: 3901247
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستان خرم‌آباد آمار کل مشمولین سهام عدالت لرستان یک میلیون و ۵۷۴ هزار نفر اعلام کرد و با اشاره به مزایای انتخاب روش غیرمستقیم در مدیریت سهام عدالت، گفت: سهام عدالت این دسته از افراد در آینده نزدیک به طور کامل به فروش می‌رسد.

سهام عدالتحسین امینی‌خواه، مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستان خرم‌آباد در گفت‌وگو با ایکنا از لرستان، با تشریح شرایط آزادسازی سهام عدالت، اظهارکرد: با توجه به نامه رئیس‌جمهور وقت در سال ۸۵ مبنی‌بر اجرای بخشی از سیاست‌های کلی اصل ۴۴، مقام معظم رهبری طی یک فرمان هشت ماده‌ای موافقت خود را با درخواست ریاست جمهوری وقت اعلام کرد.

بازرس اتحادیه سهام عدالت کشور با اشاره به این‌که در ادامه آن سهام تعدادی از کارخانجات دولتی به شش دهک پایین درآمدی جامعه در قالب ۱۸ گروه به مردم واگذار شد، گفت: در ادامه راه سازمان خصوصی‌سازی و دولت، سهام ‌۴۹ شرکت مشتمل‌بر ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیربورسی به‌عنوان شرکت‌های سرمایه‌پذیر معرفی شد.

نایب‌رئیس کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری کشور آمار کل مشمولین سهام عدالت لرستان از ابتدای شروع طرح یعنی سال ۸۵ تا سال ۹۴ را یک میلیون و ۵۷۴ هزار نفر اعلام کرد و ادامه داد: این‌جا مغایرتی با آمار سازمان خصوصی‌سازی داریم چراکه سازمان خصوصی‌سازی در راه‌اندازی سهام عدالت تعجیل داشت به همین دلیل تعدادی از سهامداران استان در سامانه جدید حذف شده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری لرستان با تاکید بر این‌که از بین سهام‌داران سهام عدالت در لرستان، تاکنون یک میلیون و ۴۳۳ نفر شماره شبای بانکی را وارد کردند که معادل ۹۶ درصد است و مابقی نیز باید شبای بانکی خود را وارد کنند، تصریح کرد: از مجموع دارندگان سهام عدالت در لرستان، ۲۳۹ هزار و ۴۵۶ نفر سهام تخفیف‌دار دارند بدین معنا که این افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند.

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستان خرم‌آباد در ادامه با اشاره به این‌که دوره ده ساله برای بازپرداخت اقساط سهام از ۸۵ تا ۹۴ در نظر گرفته شده بود، گفت: طی این ده ساله سودی که کارخانجات برای سهام هر فرد لحاظ می‌کردند به‌جای اقساط استهلاک گردید و نهایتاً در سال ۹۵ صورت‌حساب وضعیت هر فرد صادر شد.

بازرس اتحادیه سهام عدالت کشور با تاکید بر این‌که طبق یک قرارداد سازمان خصوصی‌سازی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وجود داشت می‌بایست صورت‌حساب وضعیت سهام‌‌داران توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی صادر می‌شد، ادامه داد: در سال‌جاری مقام معظم رهبری دستور آزادسازی سهام عدالت را صادر کردند.

نایب‌رئیس کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری کشور با تاکید بر این‌که در حال حاضر دو روش مستقیم و غیرمستقیم برای آزادسازی سهام عدالت پیشنهاد شده است، افزود: در روش مستقیم شخص می‌تواند سهام خود را معامله کند در این روش افرادی‌که سواد بورسی دارند مشکلی نیست اما افرادی‌که تبحر خاص در بورس ندارند از روش غیرمستقیم استفاده کنند.

رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری لرستان با اشاره به این‌که سود سهام‌ها در روش مستقیم و روش و جمع کردن این سود در ۳۵ شرکت برای افراد سخت خواهد بود، گفت: در روش غیرمستقیم، مشکلی برای فروش سهام وجود ندارد در این روش فرد به‌جای این‌که خودش سهام را بفروشد به شرکت‌های استانی یک درخواست می‌دهد.

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستان خرم‌آباد با اشاره به این‌که محدودیت‌های برای روش مستقیم لحاظ خواهد شد و توصیه ما برای افرادی‌که توان معامله‌گری در بورس را ندارند روش غیرمستقیم است، افزود: برای عموم مردم توصیه ما انتخاب روش غیرمستقیم است.

وی با اشاره به این‌که در روش مستقیم مردم در مدیریت شرکت‌های سرمایه‌پذیر هیچ نقشی ندارد چراکه سهام آنان به‌صورت خُرد است، افزود: اما در غیرمستقیم سهام سهام‌داران تجمیع شده و این شرکت بر هزینه‌کرد و سود و زیان شرکت‌ها نظارت داشته باشد.

امینی‌خواه با تاکید بر این‌که سهام‌داران استان در ۳۵ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی سهام دارند، تصریح کرد: خرید و فروش سهام شرکت‌های غیربورسی از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خرید و فروش می‌شوند.

بازرس اتحادیه سهام عدالت کشور با تاکید بر این‌که ارزش هر سهم سهام عدالت ۱۴ برابر شده است، افزود: سهامی که در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری استانی قرار می‌گیرد ارزش افزوده بیشتری دارد.

نایب‌رئیس کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری کشور با یادآوری این مطلب که طریقه پرداخت سود در روش مستقیم به این‌صورت است که ۳۵ شرکت در تاریخ‌های متفاوت سود را پرداخت می‌کنند، گفت: اما در روش غیرمستقیم شرکت استانی سود را سالانه پرداخت می‌شود این در حالی‌است که برای همه سهام‌داران کد بورسی صادر می‌شود.

امینی‌خواه با تاکید بر انتخاب روش غیرمستقیم مردم در روش غیرمستقیم، تصریح کرد: مزیت انتخاب روش غیرمستقیم تجمیع سهام‌ها است این در حالی است که عرضه اولیه شرکت‌های استانی با سود همراه خواهد بود که از این سود افرادی‌که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند منتفع شدند این در حالی‌است که در آینده نزدیک کسانی‌که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند می‌توانند تمام سهام خود را بفروشند اما در روش مستقیم محدودیت ۳۰ درصدی وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که هیچ‌گونه ثبت‌نامی برای افرادی که سهام عدالت ندارند وجود ندارد، گفت: خرید و فروش سهام عدالت در دفاتر اسناد رسمی ممنوع است‌.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: