کد خبر: 4222940
تاریخ انتشار : ۰۳ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۲
رئیس کل دادگستری لرستان:

دادرسی الکترونیک در دادگستری لرستان افزایش می‌یابد

حجت‌الاسلام سعید شهواری با بیان اینکه تلاش ما این است دادرسی الکترونیک در سال‌ جاری افزایش پیدا کند، گفت: یکی از برنامه‌های دادگستری توجه به مباحث حقوق عامه و حفاظت از اموال عمومی و دولتی است.

نشست خبری رئیس کل دادگستری لرستانبه گزارش ایکنا از لرستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید شهواری، رئیس‌کل دادگستری استان لرستان عصر امروز، سوم تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه لرستان با تبریک به مناسبت هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این نهاد به‌ویژه شهید بهشتی، گفت: در سال گذشته ۴۱۲ هزار و ۸۱۷ فقره پرونده به دادگستری استان وارد شده و تعداد ۴۱۷ هزار و ۶۶۵ پرونده مختومه شده که در این زمینه عملکرد دادگستری لرستان ۴ هزار و ۸۴۸ فقره پرونده مثبت بوده است.

وی با اشاره به مجازات‌های جایگزین حبس، افزود: یکی از سیاست‌های دادگستری استان در جهت اصلاح مجرمین و جلوگیری از مجازات حبس، توجه به مجازات‌های جایگزین حبس است که در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۱ درصد از پرونده‌ها از مجازات جایگزین استفاده شده و این رقم در سال ۱۴۰۲ به ۲۳ درصد رسید یعنی ۱۲ درصد افزایش از مجازات‌های جایگزین استفاده شده است.

شهسواری با اشاره به دادرسی الکترونیک در استان لرستان، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ دادرسی الکترونیک ۸۰ درصد بوده که این عدد در سال ۱۴۰۲ به ۸۳ درصد رسیده است. 

وی با اشاره به اینکه دادرسی الکترونیک به‌معنای استفاده از فناوری‌های نوین جهت انجام دادرسی بدون اعزام متهم به دادگاه است، گفت: تلاش ما این است دادرسی الکترونیک در سال‌ جاری افزایش پیدا کند.

رئیس ‌کل دادگستری لرستان افزود: در سال گذشته ۵۶۸ هکتار از منابع ملی و اراضی رفع تصرف شده و از تغییر کاربری ۱۰۷ اراضی کشاورزی جلوگیری به‌عمل آمده و ۸ هزار و ۵۰۰ متر مربع از اراضی تغییر کاربری احکام آن‌ها اجرا شده است.

وی با اشاره به میزان رضایت‌مندی مردم از دادگستری استان، گفت: در پایان سال گذشته با تلاش همکاران، میزان رضایتمندی مردم از دادگستری استان به ۸۵ درصد رسیده که در این آمار اعلام شده دادگستری هیچ نقشی در ارزیابی نداشته است.

شهسواری ادامه داد: یکی از برنامه‌های دادگستری استان توجه به مباحث حقوق عامه و حفاظت از اموال عمومی و دولتی مانند حفاظت از منابع طبیعی، حفاظت از بستر رودخانه‌ها، راه‌ها، منابع آبی و حفاظت از تغییر کاربری اراضی زراعی است.

انتهای پیام
captcha