کد خبر: 4066391
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴

آغاز دوره تدریس «جهت‌گیری الهی» در لرستان + عکس

مراسم افتتاح مدرسه تابستانه دانشگاهیان لرستان و شروع دوره تدریس با «جهت‌گیری الهی» در خرم‎آباد برگزار شد.

آغاز دوره تدریس «جهت‌گیری الهی» در لرستان + عکسبه گزارش ایکنا از لرستان، مدرسه تابستانه دانشگاهیان استان لرستان و شروع دوره تدریس با «جهت‌گیری الهی» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمدرضا شاهرخی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه خرم‌آباد، عصر جمعه، سوم تیرماه در خرم‌آباد افتتاح شد.

حجت‌الاسلام شاهرخی در این مراسم با بیان اینکه تعارض علم و دین و یا عقل و ایمان مطلبی است که سابقه و پیشینه دیرینه‌ای دارد، اظهار کرد: البته این تعارض‌ها بستگی به نوع تعاملات در ایامی که کلیسا حاکمیت داشت و تفدیش عقاید یکی از برنامه‌هایشان بود و با بسیاری از دانشمندان برخورد قهریه داشتند.

وی با بیان اینکه در دین اسلام عقل و ایمان، علم و دین همراه با هم هستند و جهت‌گیری الهی در تدریس بر اساس این موارد است، اضافه کرد: جهت تدریس الهی الگوهای روشن و بارزی همچون شهید چمران داریم که نماد عقل و ایمان، علم و دین بود، در بهترین مرکز علمی دنیا فارغ‌التحصیل شد ولی رفاه و ادامه تحصیل در این کشور ها رها و به مصر و لبنان آمد.

امام‌جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه استاد بسیجی استادی است که با انگیزه خدایی و ایمان صادقانه در راه جهاد علمی و مسیر عدالت‌خواهی حضوری عالمانه و هوشمندانه دارد، گفت: بحث عقل و ایمان، علم و دین ، پیشرفت و فرهنگ با یکدیگر ارتباط دارد.

وی تصریح کرد: جهان امروز در حال اختراعات و اکتشافات، رفاه و آسایش است ولی چنانچه بسترسازی فرهنگی در این زمینه انجام نشود سبب تباهی جهان می‌شوند به گونه‌ای که علم و پیشرفت در اختیار زورگویان قرار می‌گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه در دانشگاه باید کادر سازی انجام شود، که علم و دین، عقل و ایمان، پیشرفت و ارتقا فرهنگی و دینی در کنار یکدیگر قرار بگیرند، افزود: ارکان دانشگاه‌ها باید در سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها به وظایف خود آشنا باشند، در دانشگاه‌ها وقتی کسی در دانشگاه می‌خواهد منصوب شود ابتدا به وظایفی که در سند اسلامی شدن دانشگاه بر عهده او آمده است مطالعه کند که آیا توانایی چنین مسئولیتی دارد.

شاهرخی اضافه کرد: اگر در دانشگاه‌ها سرگرم مسائل روزمره شویم سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها تنها به یک مجموعه کتبی تبدیل می‌شود و هیچ‌گونه اقدامی صورت نمی‌گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در رابطه با اهمیت تولید پارک علم و فناوری و دانش‌بنیان، اظهار کرد: تغییر وزات علوم، تحقیقات و فناوری که قبلا وزارت علوم، فرهنگ و آموزش عالی بود بنا بود در راستای تولید ، دانش‌بنیان و اشتغال حرکت کند.

وی با بیان اینکه هیئت جذب اساتید در دانشگاه‌ها بسیار مهم است، اظهار کرد: در دانشگاه‌ها باید اساتیدی جذب شوند که همراه با سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها باشند و به این سند اعتقاد داشته باشند.

شاهرخی با اشاره به ضرورت پیوند ارکان دانشگاه‌ با تشکل‌های اسلامی، گفت: در مجموعه دانشگاه‌ها باید نقدها را با تواضع، فروتنی و تحمل پذیرفت و باید برای منتقدان برنامه‌های مختلف جذب داشته باشیم زیرا دشمنان به دنبال اینگونه شکاف‌ها هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha