کد خبر: 4030702
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲

مراسم عمامه‌گذاری ۳۱ نفر از طلاب حوزه علمیه لرستان همزمان با سالروز میلاد حضرت فاطمه‌ زهرا(س) در بیت نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان برگزار شد.

مراسم عمامه‌گذاری ۱۸ نفر از طلاب لرستان به گزارش ایکنا از لرستان، آیین عمامه‌گذاری و تلبس ۳۱ نفر از طلاب حوزه علمیه لرستان، امروز، سوم بهمن‌ماه همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه‌ زهرا(س) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمدرضا شاهرخی، نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان، آیت‌الله مروی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، احمدحسین فتایی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام طباطبایی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه و مدیران مدارس علمیه لرستان در بیت نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان برگزار شد.

حجت‌الاسلام سیداحمدرضا شاهرخی، نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان در این مراسم، عمامه‌گذاری طلاب را تلبس به لباس سربازی امام زمان(عج) دانست و با اشاره به اینکه انسان در این دنیا وظایف و مسئولیت‌هایی دارد، گفت: وقتی انسان به سن تکلیف می‌رسد وظیفه دینی، اجتماعی و تکالیف او بیشتر می‎شود و باید نقش بیشتری را پذیرا شود.

وی با اشاره به اینکه کسی که به حوزه علمیه می‌رود و درس و بحث حوزوی را آغاز می‌کند وارد مرحله نوینی در زندگی شده که مسئولیت بیشتری متوجه او می‌شود، اظهار کرد: عمامه به لحاظ وزنی چند متر پارچه است اما تحمل آن یک بنیه قوی علمی، عملی، معنوی و ایمانی را نیاز دارد.

شاهرخی با اشاره به اینکه با عمامه‌گذاری توقع مردم از طلبه با قبل از آن تفاوت پیدا می‌کند، ادامه داد: مردم در مسائل دینی سراغ کسانی می‌روند که ملبس به لباس روحانیت باشند. لذا، اولین وظیفه روحانیت پاسخگویی به مراجعات مردم و تبیین درست معارف نبوی، علوی و فاطمی است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه مردم به روحانیت به‌عنوان یک سرمایه گرانبها نگاه می‌کنند، اضافه کرد: دومین وظیفه روحانیت عمل به آنچه است که بیان می‌کند؛ به معنای دیگر روحانی باید عالم عامل باشد و قبل از اینکه به تعلیم دیگران بپردازد به تعلیم خود بپردازد.

وی وظیفه سوم روحانیت به‌ویژه روحانیت شیعه در طول تاریخ را مبارزه با ظلم و ستم دانست و گفت: امام راحل(ره) پنجه در پنجه زورگویان عالم انداخت و عدالت‌خواهی را گسترش و زورگویان را به زبونی و ذلت کشانید.

شاهرخی با اشاره به اینکه روحانیت یار مظلوم و دشمن ستمگران است، بیان کرد: لرستان خاستگاه مراجع و علما در طول تاریخ بوده و سرآمد آنان آیت‌الله بروجردی است و مردم این استان دلبسته آرمان‌ها و ارزش‌های دینی و به معنای واقعی کلمه ولایت‌مدار هستند، به آرمان‌ها علاقه دارند و در راه استحکام این آرمان‌‌ها در برابر ظلم ایستادگی و مقاومت می‌کنند.

امام‌جمعه خرم‎آباد گفت: تکریم اساتید، تذهیب نفس، آشنایی با شرح حال بزرگان و فراز و نشیب‌های زندگی آنان، انس با قرآن، دعا، نماز اول وقت، خستگی‌ناپذیری، و حفظ زی‌طلبگی در جهت حفظ قداست روحانیت و حضور فعال در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی از برجسته‌ترین وظایف طلاب است و رضایت‌مندی خداوند متعال را در پی دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: