لیست تمامی پرونده ها
حسینیه ایکنا

حسینیه ایکنا

حق و عدالت این دو ترازوی فرهنگ بشری در کنار هم دو کفه میزان خدشه‌ناپذیر الهی را می‌سازند: آنجا که حق نیست عدالت نیست و آنجا که عدالت نیست حق نیست. هرجا که حق هست، عدالت هم هست و آنجا که عدالت هست، حق نیز جاری است و این دو زمینه‌ساز هستند. حق بهای عدالت و عدالت خونبهای حق است و اینها همه اجزای منظومه یگانه‌ای است با کلماتی متعدد که به یکدیگر منتقل می‌شوند و بشریت را به خود منتقل می‌کنند: حسین، عاشورا، اربعین، حق و عدالت که همه میراث خدا در زمین است: «وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ» (القصص/۵) محرمی دیگر از راه رسید و سیاهه بر جان مسلمانان جهان نشاند؛ در این سیاه‌پوشی با اخبار و گزارش‌های حسینی ایکنا در «حسینیه ایکنا» همراهمان باشید. التماس دعا.
شورای عالی قرآن شهرداری تهران

شورای عالی قرآن شهرداری تهران

شورای عالی قرآن شهرداری تهران در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن با بهره مندی از هوش مصنوعی و تکنولوژی برنامه‌های جذابی را برای آشنایی مخاطبان خود با آیات و سور قرآن رقم زده است. در این پرونده مروری بر این برنامه‌ها خواهیم داشت.
زندگی با آیه ها

زندگی با آیه ها

تمرکز طرح ملی و فراگیر زندگی با آیه‌ها (مَسطورا) بر تبیین و حفظ آیات موضوعی قرآن کریم است و فرصتی را فراهم کرده تا عموم مخاطبان، امکان مشاهده و تولید محتواهای قرآنی پیرامون زندگی با آیه‌های منتخب قرآن کریم را داشته باشند. اجرای این طرح با اولین روز ماه مبارک رمضان 1445 ه‌ق آغاز شد.
سی و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن

سی و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن

سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از نخستین روز بهار تا 14 فروردین ماه از ساعت 17 تا 30 بامداد و با شعار «می‌خوانمت» در مصلی امام خمینی(ره) به روی علاقه‌مندان باز است. در این پرونده خبری به اخبار این رویداد قرآنی نگاهی خواهیم داشت.
بهاران در بهار

بهاران در بهار

بهشت خدا اردو زده در بهارمان. عروس سروستان، تازه ترنج بهارستان. بهارمان شكوفه‌باران شد با طعم رطب ربنات. سفره بندگی پهن شد در دل‌هایمان و قصه نان و دل‌دادگی شد حكایت ثانیه‌های سحرمان. ماه رقص و آرامش و قیام و قعود. محبوب‌ترین ماه خدا، سلام. خوش‌آمدی به دل‌های طوفان‌زده بی‌قرار... ایکنا در این مجال می‌کوشد با تولیدات متنوع رسانه‌ای فرصت بهره‌مندی مطلوب‌تر از درک ماه خوب خدا را برای مخاطبان عزیز فراهم آورد. به امید کسب بهترین‌ها در ماه مهمانی خدا. در پرونده ویژه ماه رمضان ایکنا با عنوان «بهاران در بهار» همراهمان باشید.
منجی

منجی

انسان منتظر باید دارای اخلاق اسلامی و جامعه منتظر باید مظهر اخلاق اسلامی باشد. انتظار، خودسازی و آمادگی می‌طلبد و تعهد و تکلیف بزرگ به دنبال می‌آورد. آن دسته از مؤمنان و کسانی که در انتظار ظهور مصلحی به سر می‌برند که جهان را به نظم و صلاح درآورد باید پیوسته در جهت اصلاح اخلاق خود بکوشند و زمینه را برای ظهور آن حضرت آماده کنند. مردمی که شب و روز چشم به راهند تا آن امام برسد و جهان را از ظلم و فساد و تباهی برهاند؛ نباید خود غرق در فساد و بی خبری و ظلم و ستم به یکدیگر باشند، اگر باشند خلاف منطق «انتظار مصلح» است. انسان منتظر باید پایبند به انجام رفتارهای اخلاقی از جمله صالح بودن، پارسایی، دینداری، عدالت‌خواهی و تقیدمداری باشد. به امید گام‌های بلند انسان به این سو. در پرونده ویژه میلاد حضرت موعود(عج) همراهمان باشید.
چهلمین دوره مسابقات بین المللی قرآن ایران

چهلمین دوره مسابقات بین المللی قرآن ایران

چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران با شعار «یک کتاب، یک امت، کتاب مقاومت» از ۲۶ بهمن‌ماه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آغاز و تا دوم اسفندماه ادامه پیدا می‌کند. هادی اسفیدانی در رشته قرائت، امیدرضا رحیمی در رشته قرائت تحقیق و محمد پورسینا در رشته حفظ کل و قرائت ترتیل در این دوره از مسابقات جمهوری اسلامی ایران شرکت دارند. در بخش بانوان نیز نمایندگانی از کشورمان در رشته‌های حفظ کل قرآن و قرائت ترتیل در این رویداد حضور دارند. در این پرونده خبری با اخبار این دوره از مسابقات همراه ایکنا باشید.
جشن فجر 45

جشن فجر 45

پرونده «جشن فجر؛ ایران قوی»، به مناسبت فرارسیدن چهلمین و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب بر روی خروجی ایکنا قرار گرفته و مجموعه‌ای از اخبار مراسم دهه‌فجر، نشست‌های مطبوعاتی، گفت‌وگو، یادداشت و گزارش‌های خبری و تصویری را که با هدف تشریح دستاوردهای نظام تهیه شده، شامل‌ می‌شود. با ما همراه باشید.
امیرالمومنین

امیرالمومنین

زندگی علی(ع) از بدو آفرینش جسمانی او در آغوش اسلام و آنگاه ادوار و مراحل گوناگون نشو و نما یافتنش در کوران حوادث خطیر و ابتلائات حیات همواره زیر ذره‌بین بزرگ انسان قرار داشته است. کمتر انسانی را می‌شناسیم که در طول تاریخ بشر تا این اندازه مورد توجه روح باریک‌بین انسان قرار گرفته باشد. در واقع، علی(ع) از دیرباز برای بشر به نحوی غیرقابل چشمپوشی موضوعیت داشته است، موضوعیتی چندوجهی و بهت‌انگیز از آن نوع که هویت خاص او اقتضا و استدعا می‌کرده است و هنوز هم در بر همان اقتضا و استدعا می‌چرخد. به همین دلیل چه جای تعجب که بخشی از مرکز چشم رنگی بشریت و بخش مهمی از تمرکز نگاه رنگین بشری به وضوح معطوف به جمال و جلال او بوده باشد در صحنه‌هایی که به عنوان یک انسان در آنها حضور داشت، در ساحت کودکی‌اش با جاذبه‌هایی کمیاب، در ساحت نوجوانی‌اش با منطقی رسا، در ساحت جوانی‌اش با شور و شمشیر و سیاستی ستم‌گریز و ستم‌ستیز و همه هم عادلانه و توام با فرشته عدالت و آنگاه ایستاده در برابر تاریخ و در معبر ابدیت با مظلومیتی عظیم که کمتر ستمدیده‌ای تحملش را تاب می‌آورد.

کنگره مشهد

کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله العالی) اجلاسیه شرق کشور به همت جامعةالمصطفی(ص) العالمیة خراسان و با همکاری مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی ۱۳ و 14 دی در حرم مطهر رضوی، کتابخانه مرکزی واقع در تالار قدس با محوریت مبانی قرآنی اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با حضور شخصیت‌های حوزوی، علمی و دانشگاهی و مسئولان استانی خراسان رضوی برگزار شد.
مرد مقاومت

مرد مقاومت

خدایا! تو را سپاس می‌گویم به خاطر نعمت‌هایت خداوندا ! تو را سپاس که مرا صلب به صلب، قرن به قرن، از صلبی به صلبی منتقل کردی و در زمانی اجازه ظهور و وجود دادی که امکان درک یکی از برجسته‌ترین اولیائت را که قرین و قریب معصومین است، عبد صالحت خمینی کبیر را درک کنم و سرباز رکاب او شوم. اگر توفیق صحابه رسول اعظمت محمد مصطفی را نداشتم و اگر بی‌بهره بودم از دوره مظلومیت علی‌بن‌ابیطالب و فرزندان معصوم و مظلومش، مرا در همان راهی قرار دادی که آن‌ها در همان مسیر، جان خود را که جان جهان و خلقت بود، تقدیم کردند. خداوندا ! تو را شکرگزارم که پس از عبد صالحت خمینی عزیز، مرا در مسیر عبد صالح دیگری که مظلومیتش اعظم است بر صالحیتش، مردی که حکیم امروز اسلام و تشیّع و ایران و جهان سیاسی اسلام است، خامنه‌ای عزیز ــ که جانم فدایِ جان او باد ــ قرار دادی. این سطور بخشی از وصیت نامه سردار دلها حاج قاسم سلیمانی است. همزمان با چهارمین سالروز شهادت او در پرونده «جهان مرد مقاومت» با ما همراه باشید.
هجدهمین نشست تخصصی استادان، قاریان، حافظان ممتاز قرآن

هجدهمین نشست تخصصی استادان، قاریان، حافظان ممتاز قرآن

هجدهمین نشست تخصصی استادان، قاریان و حافظان ممتاز قرآن کریم با موضوع «اثرگذاری تلاوت بر مخاطب» از سوی شورای عالی قرآن و مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه 6 تا 8 دی‌ماه 1402 در تهران برگزار می‌شود. در این پرونده خبری ضمن انتشار مقالات دوره هفدهم، که بی‌ارتباط به موضوع نشست اخیر نبوده و پیرامون مبحث مهندسی تلاوت پیش رفته است، در ادامه مباحث نشست هجدهم نیز درج می‌شود.
قرآن و حکمرانی

قرآن و حکمرانی

فصل دوم از «سلسله‌نشست‌های اندیشه‌ورزی قرآن کریم و حکمرانی» از سوی سازمان دارالقرآن الکریم با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون فرهنگی ـ اجتماعی هیئت دولت در راستای فریضه جهاد تبیین برگزار می‌شود. فصل دوم این نشست‌ها به موضوع «نقش انقلاب اسلامی در نظم جدید جهانی و مناقشه با اسرائیل» اختصاص دارد. در این پرونده خبری محتوای این نشست‌ها به تدریج منتشر خواهد شد.
سعید ایران

سعید ایران

دکتر کاظمی یکی از فرزندان صالح انقلاب و از رویش‌های مبارکی بود که آینده درخشان علمی در کشور را نوید می‌دهند. این جملات بخشی از بیانات مقام معظم رهبری درباره دکتر سعید کاظمی آشتیانی یکی از فرزندان برومند جهاددانشگاهی است. در پرونده «سعید ایران» که به انگیزه هجدهمین سالروز درگذشت این دانشمند فرزانه به روی مخاطبان ایکنا گشوده شده است با اخبار و گفت‌وگوهایی که درباره شخصیت علمی، فرهنگی و جهادی او تولید شده است با ما همراه باشید.
انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی

انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی

انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی 11 اسفند 1402 برگزار می شود. این انتخابات به دلایل فراوانی در این برهه تاریخی از اهمیت و حساسیت بسزایی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین دلایل حساسیت انتخابات پیش‌رو این است که تاکنون کشور عزیزمان با رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری و حضور موثر و هوشیارانه مردم، از توطئه‌های دشمنان به ویژه در سال‌های اخیر با موفقیت و سرافرازی عبور کرده و سرمایه‌گذاری سنگین دشمنان با شکست مواجه شده و دشمنان برای انتقام شکست‌های بزرگ، به این انتخابات و میزان حضور مردم چشم دوخته و به آن به چشم یک فرصت برای جبران مافات آن شکست‌ها می‌نگرند. بر این‌ مبنا یأس‌آفرینی و ایجاد نارضایتی اجتماعی را با هدف قهر مردم با صندوق‌های رأی در قالب جنگ پیچیده و ترکیبی رسانه‌ای و روانی در کنار تداوم تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی دنبال می‌کنند. بر همین اساس رهبر معظم انقلاب برای خنثی کردن این توطئه‌ها و برنامه‌های دشمن در سخنرانی ابتدای سال(۱۵ فروردین ۱۴۰۲) چهار راهبرد رقابت، مشارکت، امنیت و سلامت را برای انتخابات پیش‌رو مطرح کردند و به نوعی شاخص‌های یک انتخابات در نظام مردم‌سالاری دینی را ارائه نمودند. اکنون در چند ماه باقی مانده تا انتخابات، مردم، مسئولان و رسانه‌ها به فراخور مسئولیت و توان خود باید در راستای تحقق این راهبردها وارد عمل شده و برنامه‌ریزی کنند تا خروجی این فعالیت‌ها حول فرمان انتخاباتی رهبری حکیم انقلاب، انتخاباتی پرشور، باشکوه، حماسی، دشمن شکن و در نهایت شکل‌گیری دو مجلس قوی (مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی) باشد.
فاطمیه

فاطمیه

خواستم از «بوسوئه» تقلید کنم؛ خطیب نامور فرانسه که روزی در مجلسی با حضور لویی، از مریم سخن می‌گفت. گفت ۱۷۰۰ سال است که همه سخنوران عالم درباره مریم داد سخن داده‌اند. ۱۷۰۰ سال است که همه فیلسوفان و متفکران ملت‌ها در شرق و غرب، ارزش‌های مریم را بیان کرده‌اند. ۱۷۰۰ سال است که همه هنرمندان، چهره‌نگاران، پیکره‌سازان بشر، در نشان دادن سیما و حالات مریم، هنرمندی‌های اعجازگر کرده‌اند. اما مجموعه گفته‌ها و اندیشه‌ها و کوشش‌ها و هنرمندی‌های همه در طول این قرن‌های بسیار، به اندازه این یک کلمه نتوانسته‌اند عظمت‌های مریم را بازگویند؛ که «مریم مادر عیسی است» و من خواستم با چنین شیوه‌ای از فاطمه بگویم. باز درماندم. خواستم بگویم فاطمه دختر خدیجه بزرگ است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم که فاطمه، دختر محمد(ص) است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم که فاطمه همسر علی است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم که فاطمه مادر حسنین است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم که فاطمه مادر زینب است. باز دیدم که فاطمه نیست. نه! اینها همه هست و این همه فاطمه نیست. فاطمه، فاطمه است.
چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن اوقاف

چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن اوقاف

چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه از ۹ تا ۱۸ آذرماه 1402 به میزبانی شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی برگزار می‌شود. این دوره نیز در دو بخش آقایان و بانوان در دو بخش نغماتی(اذان ویژه آقایان، دعاخوانی، مدیحه‌سرایی و همخوانی) و آوایی(قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل و حفظ 20 جزء) در رده سنی بالای 18 سال برپا می‌شود. نفرات برتر این رقابت‌ها ضمن دریافت جوایز نقدی به مسابقات بین‌المللی ایران و دیگر کشورها نیز اعزام می‌شوند.
بانوان مبلغ شهر تهران

بانوان مبلغ شهر تهران

نخستین آئین نکوداشت و تکریم بانوان مُبلغ و محفل‌دار قرآن کریم شهر تهران با محوریت «اخلاق و معنویت» دوم آذر 1402 در سالن همایش‌های برج میلاد از سوی مرکز فرهنگی بانوان قرآن‌پژوه مؤسسه امام رضا(ع) و با همکاری ایکنا، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان دارالقرآن تبلیغات اسلامی، رادیو قرآن، شبکه قرآن و معارف سیما و مؤسسه حضرت خدیجه(س) برگزار می‌شود. در راستای تبیین اهداف برپایی آئین نکوداشت و تکریم بانوان مُبلغ و محفل‌دار قرآن کریم شهر تهران با دست‌اندرکاران و 20 نفر از بانوانی که در این آئین تجلیل می‌شوند، گفت‌وگو صورت گرفته است که در این پرونده مشاهده می‌کنید.
بسیج

بسیج

من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسیحیانم محشور گرداند. تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد. این سخن بخشی از سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) درباره بسیج است. سازمانی که حالا 44 سال از قدمت و خدمت آن به جامعه ایرانی می گذرد. همزمان با هفته بسیج در این پرونده خبری با مروری بر تولیدات و اخبار ایکنا در این باره همراهمان باشید.
نمایشگاه روایت پیشرفت

نمایشگاه روایت پیشرفت

نمایشگاه «روایت پیشرفت» از 23 تا 27 آبان ماه در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم و با هدف بررسی و بیان دستاوردهای دو ساله برخی نهادهای دولتی پذیرای طلاب و فضلای حوزه و مسئولان است.
هفته کتاب

هفته کتاب

برخی مناسبت‌ها بی‌مناسبت، تقویم و نامگذاری روز، دهه و هفته، مبارکند. نیازشان به تقویم نیست که دمادم نیازمند بودنشان هستیم. یکی از این بی‌نیازهای دنیای ما «کتاب» است؛ همان که از قدیم تاکنون «یار مهربان» نامیده و خوانده شده است؛ همان که این مهربانی را به روزگاران ثابت کرده است و بسیاری اوقات نامهربان از کنارش گذر کرده‌ایم. به انگیزه بزرگداشت هفته کتاب در این پرونده با ما همراه باشید.
حکمرانی قرآنی

حکمرانی قرآنی

موضوع حکمرانی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و ساحت‌ها و ویژگی‌های آن امروزه به عنوان مبحثی مهم مورد توجه محافل مختلف علمی است. در نظام مردمسالار دینی و جامعه اعتقادی و اسلامی، اساس و پایه حکمرانی در حوزه‌ها و شئون مختلف قرآن و آموزه‌های این کتاب الهی است. سلسله نشست‌های حمکرانی قرآنی با هدف بررسی ابعاد مختلف این مفهوم و تبدیل آن به گفتمان غالب به منظور احصای راهکارهایی برای حل نظام مسائل کشور در حال برگزاری است و ایکنا بنابر رسالت خود ضمن انعکاس این نشست‌ها، تلاش دارد براساس منویات رهبر معظم انقلاب تشریح و تبیین آن را از طریق گفت‌وگو و برگزاری نشست‌های تخصصی با کارشناسان، دنبال کند.
طوفان الاقصی

طوفان الاقصی

سرعت تحولات منطقه‌ای و افزایش قابل توجه قدرت کنشگری نیروهای مقاومت، به شتاب هر چه بیشتر در روند زوال رژیم اشغالگر قدس و نیز بازگشت مسجد الاقصی به دامان صاحبان اصلی خود منجر خواهد شد که این وعده تخلف ناپذیر الهی است که؛ «فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ الْآخِرَةِ لِيَسُوءُوا وُجُوهَكُمْ وَلِيَدْخُلُوا الْمَسْجِدَ كَمَا دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَلِيُتَبِّرُوا مَا عَلَوْا تَتْبِيرًا». در پرونده خبری «طوفان الاقصی» با اخبار و گزارش های این رخداد همراهمان باشید.
راهی کربلا

راهی کربلا

راهیان اربعین حسین(ع) دل به جاده‌های بی‌قرار زده‌اند برای جرعه‌ای قرار؛ دل به جاده زده اند برای نوشی نفس در وطنی که گهواره پر جوش و خروش آدمیان است در اعصار مختلف؛ جوش و خروشی از نی و نا و نوا. «راهی اربعین» عنوان پرونده ویژه ایکنا به بهانه اربعین حسینی است. در این مجال کوشیده‌ایم اخبار، گزارش‌های خبری و تصویری و ویدئوهای مرتبط با این مناسبت را به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.
جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان 37

جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان 37

سی و هفتمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور از ۱۶ مرداد 1402 به مدت چهار روز به میزبانی دانشگاه فرهنگیان در شهر ارومیه برگزار می‌شود. جشنواره‌ ملی قرآن دانشجویان، در طول سه دهه برگزاری بعد از مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه، یکی از باکیفیت‌ترین رویدادهای قرآنی محسوب می‌شود، به طوری که برگزیدگان این رویداد چند سال بعد در زمره قاریان و حافظان بین‌المللی ظاهر شده‌اند.
نهالِ جهاد

نهالِ جهاد

نهالِ دیروز و درخت تنومند امروزِ ایران است؛ نفسش گرم است به توان و همت اعضای بلندقامتش که دل در گروی آبادی وطن در صحنه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی کوشیده اند و همچنان می کوشند. کوشایی و خواهندگی مدامشان بوی خوش ایران دوستی می دهد و برای تقویت ایمان، امید و اعتماد جوانان وطن سر از پا نمی شناسند. جهاددانشگاهی نهاد برخاسته از انقلاب فرهنگی ایران حالا و همزمان با 16 مردادماه چهل و سومین سال فعالیت پر افتخارش را گرامی می‌دارد. در نهال جهاد با ما همراه باشید با اخبار و گفت‌وگوهایی حول محور افتخارات و دستاوردهای جهاددانشگاهی.
ملت جهانی حسین علیه السلام

ملت جهانی حسین علیه السلام

امام حسين(ع) در قيام خود، راه و رسمى ماندگار در عالم به يادگار گذاشت و با خون سرخش مكتبى را براى مسلمانان، بلكه همه آزادگان جهان بنا نهاد كه تا هميشه تاريخ باقى و سرمشق حق‌طلبان عالم است در این پرونده حال و هوای دلدادگان حسینی در محرم 1445 از گوشه و کنار جهان رصد شده است.
اشکستان معطر

اشکستان معطر

این که حسین(ع) فریاد می‌زند پس از اینکه همه عزیزانش را در خون می‌بیند و جز دشمن، کینه‌توز و غارتگر در برابرش نمی‌بیند، فریاد می‌زند؛ آیا کسی هست که مرا یاری کند و انتقام کشد؟ هل من ناصر ینصرونی؟ مگر نمی‌داند که کسی نیست که او را یاری کند و انتقام گیرد؟ این سؤال، سؤال از تاریخ فردای بشری است و این پرسش از آینده است و از همه ماست و این سؤال انتظار حسین(ع) را از عاشقان بیان می‌کند و دعوت شهادت او را به همه کسانی که برای شهیدان حرمت و عظمت قائلند اعلام می‌نماید. بوی ماه محرم خود به تنهایی روضه ایست که از جان بشر منتظر؛ بشر منتظر نجات شنیده می‌شود؛ باری این روضه، این انتظار و این منجی خواهی نه افسانه است و نه دروغ تاریخ. اینها همه هست و اشکی که به یاد حسین(ع) و یارانش معطر می‌شود. در «اشکستان معطر» با تولیدات محرمی ایکنا همراه باشید. التماس دعا.
دومین دوره مسابقات قرآن جایزه کربلا

دومین دوره مسابقات قرآن جایزه کربلا

دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جایزه کربلا ویژه نمایندگان آستان‌های مقدس، زیارتگاه‌ها و بقاع متبرکه در حال برگزاری است. آیین افتتاحیه این دوره از مسابقات عصر یکشنبه، ۱۸ تیرماه، در صحن حرم مطهر امام حسین(ع) در کربلا آغاز شد و تا روز پنجشنبه، ۲۲ تیرماه ادامه دارد.
آقای همه بهشتيان است علی

آقای همه بهشتيان است علی

غدیر در طول تاریخ با صدها مانع مواجه شد و به رغم همه شکوه و شفافیت در گذر زمان با سدهای بزرگی روبرو شد. گروهی به نام علم در برابر غدیر صف کشیدند و مانع درخشش انوار غدیر شدند. علاوه بر آن جباران زیادی هم در برابر شکوه غدیر مقاومت کردند. انواع موانع در برابر غدیر خم ردیف شد تا خورشید فروزان غدیر درخشش نکند. با اینکه موانع فراوان در برابر درخشش غدیر پدید آمد ولی غدیر درون خود آنچنان شکوه و عظمتی داشت که توانست از همه دست‌اندازها عبور کند، از همه موانع بگذرد و همه مقاومت‌ها را ذوب کند و مشعل هدایت همه حق‌جویان عالم شود. این واقعیت، غدیر را در برابر موانع بیشمار حفظ کرد... عید سعید غدیر خم مبارک‌ترین عید شیعیان جهان مبارک باد. در پرونده ویژه غدیر گفت‌وگوهای ویژه این عید، اخبار و گزارش‌های مربوط به غدیر تقدیم حضور مخاطبان گرامی ایکنا می‌شود؛ با ما همراه باشید.
واکنش مسلمانان جهان به هتک حرمت قرآن

واکنش مسلمانان جهان به هتک حرمت قرآن

روز چهارشنبه و همزمان با عید قربان، یک پناهجوی عراقی قرآن کریم را در شهر استکهلم سوئد و در مقابل مسجد اصلی شهر به آتش کشید. در حالی که پلیس سوئد قبل از این با درخواست آتش زدن قرآن مخالفت کرده بود اما دو هفته قبل دادگاه با اعلام اینکه قرآن‌سوزی در راستای آزادی بیان است حکم پلیس را لغو و مجوز قرآن‌سوزی را صادر کرد. هر چند پلیس بعد از وقوع حادثه عامل سوزاندن قرآن را متهم به تحریک علیه جمع نژادی یا قومی و نقض ممنوعیت آتش زدن کرد
حج؛ جلوه وحدت مسلمانی

حج؛ جلوه وحدت مسلمانی

حج در یک نگرش کلی، سیر وجودی انسان است به سوی خدا. نمایشی رمزی که فلسفه خلقت بنی‌آدم است و تجسم عینی آنچه در این فلسفه مطرح است. در یک کلمه حج «شبیه (نمایش) آفرینش» است. در همان حال «شبیه تاریخ» و در همان حال «شبیه توحید» و در همان حال «شبیه مکتب» و در همان حال «شبیه امت» (جامعه اعتقادی، جامعه نمونه‌ای که اسلام می‌خواهد در میان انسان‌ها بنا کند و... بالاخره، حج نمایشی رمزی است از «آفرینش انسان» و نیز از «مکتب اسلام» که در آن کارگردان خداست. زبان نمایش، حرکت و شخصیت‌های اصلی، «آدم، ابراهیم، هاجر و ابلیس» و صحنه‌ها، منطقه‌های حرم و «مسجدالحرام، مسعی، عرفات و مشعر و منی؛ و سمبل‌ها: «کعبه و صفا و مروه» و روز و شب و غروب و طلوع و بت و قربانی و جامه و آرایش و حلق و تقصیر...
تلاوتهای ممتاز بین المللی

تلاوتهای ممتاز بین المللی

انتشار تلاوت‌های ممتاز قاریان خارجی (هر هفته یک تلاوت/ 50 تلاوت تا پایان سال)
مقام معلم

مقام معلم

معلم نامی بلند و ساحتی محترم است که نیازش به تقدیر و تکریم روز و هفته و ماه نیست؛ تکریم معلم، احترام به حرمت انسانی است که شغلش شغل انبیاست. به انگیزه هفته بزرگداشت مقام معلم در این پرونده مروری بر اخبار و تولیدات ایکنا در این ایام خواهیم داشت. با ما همراه باشید.
نمایشگاه قرآن

نمایشگاه قرآن

سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از ۱۲ تا ۲۶ فروردین‌‌ماه با شعار «میخوانمت» در مصلای امام خمینی (ره) تهران برپا می‌شود. زمان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۷ تا ۲۴ خواهد بود.
بسیج لشکر مخلص خدا

بسیج لشکر مخلص خدا

بسیج واژه‌ای آشناست. بسیج و حزب الله، از واژگان مقدسی است که هم در مرحله آغازین قیام و هم پس از استقرار نظام مورد تأکید امام بوده است. ایشان فرمود: بسیج لشکر مخلص خدا و مدرسه عشق است. به حق بسیج و بسیجیانند که کشور را از بحرانها نجات می‌دهند و باید بسیجی ماند.
روح الله، امام عشق

روح الله، امام عشق

سی‌امین سالگرد عروج ملکوتی امام مهربان امت، بت شکن بزرگ تاریخ بشریت؛ حضرت امام خمینی(ره) فرارسید و اشک ماتم عاشقان ولایت در فراق امام قلب‌ها همچنان جاری است، اما تجلی عشق به این عالم فرزانه، روز به روز فزونی می‌یابد.
جانِ رمضان

جانِ رمضان

دعاهای کوتاه ماه مبارک رمضان همراه با تفسیر و آموزش سبک زندگی در این پرونده خبری دنبال می‌شود. در ادعیه خوانی بهار قرآن با ما همراه باشید.
رمضان در جهان

رمضان در جهان

در این پرونده بر آنیم اخبار مربوط به ماه رمضان و آداب و رسوم مسلمانان در این ماه را در کشورهای مختلف از جمله اسلامی و غیر اسلامی معرفی کنیم.
مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی

مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی

شصت و یکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی طی 26 تا 31 فروردین‌ماه در کوالالامپور برگزار می‌شود.
سِیل ایران؛ مثال مهر و مرهم ایرانیان

سِیل ایران؛ مثال مهر و مرهم ایرانیان

در واپسین روزهای سال 97 ساری روی سیل را به خود دید.این سیل قصد سفر به جای‌جای وطن کرد. قصدی که خاطر بهاری ایران و ایرانی را مکدر ساخت. هموطنانمان از شمال تا جنوب،شرق تا غرب هریک به نوعی از آسیب‌های این سیل رنجیدند. اما ایرانی رسم مهر و مرهم‌ می‌داند.
فرقه‌های انحرافی؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

فرقه‌های انحرافی؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

در این پرونده ضمن بررسی میدانی وضعیت فرقه‌های انحرافی و عرفان‌های کاذب در کشور، به تحلیل محتوایی این فرقه‌ها و دلایل خیزش و جذب برخی افراد به آن‌ها پرداخته‌ایم.
سی‌و‌ششمین مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران

سی‌و‌ششمین مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران

مسابقات بین‌المللی قرآن ایران 21تا25 فروردین‌98 در تهران برگزار می‌شود. این رقابتها ویژه آقایان و در دو رشته قرائت تحقیق و حفظ کل است. در کنار این مسابقات سومین مسابقات بین‌المللی بانوان، ششمین مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان، سومین مسابقات طلاب و چهارمین
نمایشگاه بین‌المللی قرآن

نمایشگاه بین‌المللی قرآن

نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم 21 اردیبهشت‌ماه 98 مطابق با ششم ماه رمضان در محل مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار می‌شود.
درس‌هایی از قرآن

درس‌هایی از قرآن

برنامه درس‌هایی از قرآن، پنجشنبه‌ هر هفته با تدریس حجت الاسلام قرائتی از شبکه اول سیما پخش می‌شود.
این ماه چهل ساله

این ماه چهل ساله

پرونده «این ماه چهل‌ساله»، به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بر روی خروجی قرار گرفته و مجموعه‌ای از اخبار مراسم دهه‌فجر، نشست‌های مطبوعاتی، گفت‌وگو، یادداشت و گزارش‌های خبری و تصویری را که با هدف تشریح دستاوردهای نظام تهیه شده، شامل‌ می‌شود.
فقه نظام؛ گذر از محدودیت یا پایان راه

فقه نظام؛ گذر از محدودیت یا پایان راه

گرچه دانش فقه که حاصل تلاش فقهای عظام برای کشف شریعت نفس‌‎الامری است دارای منهج و منطق مدونی است، اما الگوی اجتهاد در مسائل نوپدید همچنان نیازمند تطورات روشی است. حال سؤال این است که گذر این سیر تکامل از معبر فقه سنتی است یا نیازمند بنیان نهادن فقه نظام؟
به نام رسول مهربانی

به نام رسول مهربانی

این پرونده به مناسبت هفته وحدت و میلاد رسول اکرم(ص) ایجاد شده است و به تجمیع اخبار و گزارش های این مناسبت فرخنده در ایران و جهان اختصاص دارد.
پانزدهمین دوره همایش بانوان قرآن‌پژوه

پانزدهمین دوره همایش بانوان قرآن‌پژوه

پانزدهمین همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه آذرماه سال جاری در مشهد مقدس برگزار می شود.
راهی اربعین

راهی اربعین

راهی اربعین عنوان پرونده ویژه ایکنا به بهانه اربعین حسینی است. در این مجال کوشیده ایم اخبار، گزارش‌های خبری و تصویری و ویدئوهای مرتبط با این مناسبت را به اشتراک بگذاریم.
۱