هجرتی که معارف امامت را عمومی کرد
کد خبر: 4088000
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۴

هجرتی که معارف امامت را عمومی کرد

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان با اشاره به اینکه هجرت امام رضا(ع) آثارو برکات فراوانی برای ایران داشت، گفت: گسترش جغرافیای تشیع و عمومی شدن معارف امامت از برکات هجرت امام رضا(ع) بود.

حسین فلاحی‌اصل، عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه لرستان دحجت‌الاسلام حسین فلاحی‌اصل، عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه لرستان در گفت‌وگو با ایکنا از لرستان با تسلیت شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، اظهار کرد: هجرت امام رضا(ع) به ایران باعث خیرات و برکات فراوانی برای کشور و جهان شد.

وی با اشاره به اینکه مامون در پیشنهاد ولایتعهدی به‌دنبال مشروعیت بخشیدن به حکومت خود و کاهش معنویت امام رضا(ع) بود، اضافه کرد: امام رضا(ع) در همان اول کار ولایتعهدی با مامون عهد کرد که در هیچ غزل و نصبی دخالت نمی‌کنم و به نوعی دسیسه‌های مامون را نقش بر آب کرد.

فلاحی‌اصل حرکت محور امام رضا(ع) را هجرت آن حضرت به ایران دانست و با بیان اینکه ائمه اطهار(ع)، معصوم هستند و کارهایی که انجام می‌دهند ماموریت الهی است، خاطرنشان کرد: گاهی اسرار افعال و کارهای معصومین در زمان زندگی آنان مشخص نیست و اثر آن در آینده مشخص می‌شود و وظیفه ما در قبال معصومین معرفت و تسلیم شدن است.

عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه لرستان با اشاره به اینکه وقتی امام رضا(ع) علی‌الظاهر ولایتعهدی مامون را پذیرفت عده‌ای معترض شدند، گفت: امروز بعد از صدها سال اثرات هجرت امام هشتم شیعیان به ایران در عالم مشخص می‌شود.

این کارشناس مذهبی با اشاره به برکات هجرت امام هشتم شیعیان به ایران، گفت: امام رضا(ع) با آمدن به ایران یک پایگاه و پایتخت برای شیعیان ایجاد کرد کمااینکه بعد از هجرت امام رضا(ع) شاهد هجرت امامزادگان فراوانی به ایران هستیم که این امامزادگان در نقاط مختلفی از کشور پایگاه تشیع هستند.

فلاحی‌اصل برکات هجرت امام هشتم شیعیان را گسترش جغرافیای تشیع در ایران دانست و اضافه کرد: برکت دیگر هجرت امام رضا(ع) گسترش معرفت امام‌شناسی است چراکه تا قبل از هجرت آن حضرت معارف امامت به طور عمومی منتشر نشده بود بعد از هجرت شاهد این هستیم که عامه مردم معرفت بیشتری به امامت پیدا کردند و معارف امامت عمومی شد.

عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه لرستان با اشاره به اینکه هجرت حضرت معصومه(ص) به ایران به‌دنبال هجرت امام رضا(ع) و رحلت آن حصرت در قم نیز آثار و برکات فراوانی به همراه داشته است، ادامه داد: امروز قم به یکی از قطب‌های فرهنگی مهم و کانون‌های تأثیرگذار در فرهنگ جهان تبدیل شده است، به طوری که فرهنگ جهانی از  شیعه الهام می‌گیرد.

وی ایجاد موقوفات، حوزه‌های علمیه، آشنایی با مکتب اهل‌بیت(ع) و زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان(عج) را از دیگر آثار و برکات عزیمت امام رضا(ع) به ایران دانست و گفت: در دوران حضرت امام رضا(ع)، فرقه‌ها و شبهات بسیار زیادی در جامعه اسلامی گسترش پیدا کرده بود و آن حضرت با برگزاری مناظره‌ها علاوه بر پاسخگویی به شبهات به روشنگری حقایق و تبیین مکتب اهل‌بیت(ع) می‌پرداختند.

خبرنگار: مهناز عالی‌نژادیان

انتهای پیام
captcha