کد خبر: 4078936
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۹

اینترنت خبرنگاران به‌زودی فعال می‌شود

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدارک بسته حمایتی ویژه خبرنگاران خبر داد و گفت: خبرنگارانی ‌که تا هفته پیش اسامی آنها اعلام شد تا چند روز آینده اینترنت خبرنگاری را دریافت خواهند کرد.

فرشاد مهدی‌پور، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیبه گزارش ایکنا از لرستان، فرشاد مهدی‌پور، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر چهارشنبه، ۲۶ مرداد در آیین گرامیداشت روز خبرنگار که در سالن شهید آوینی فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: امروز در استان لرستان ۲۴۰ رسانه مجوزدار داریم که به نسبت جمعیت و میزان تحصیل‌کردگان عدد قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه در دولت جدید مسائلی مانند پرداخت آگهی‌های غیردولتی به رسانه‌های غیرمکتوب، پرداخت مالیات که ملغا شد، انجام شده است، افزود: جشنواره‌های منطقه‌ای و متعاقب آن جشنواره ملی مطبوعات مجدداً برگزار خواهد شد.

مهدی‌پور اضافه کرد: سیاست‌هایی که در وزارتخانه پیگیری کردیم لرستان را جز استان‌های کم‌برخوردار دیدیم که 2 برابر استان‌های دیگر به یارانه‌ها تخصیص پیدا می‌کند و ظریب کیفی نصف است.

وی با بیان اینکه سالیانه مبلغی بالغ‌ بر ۴۰۰ میلیارد ریال از کل رسانه‌های کشور به صورت مستقیم صورت می‌گیرد، اظهار کرد: در سال‌جاری نیز در بازه زمانی دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان به رسانه‌های لرستان یارانه پرداخت شده است کمااینکه پایگاه‌های اطلاع‌رسانی نیز رسانه هستند و دنبال نهادینه کردن آنها هستیم.

مهدی‌پور با اشاره به اینکه اگر از طریق اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان دوره‌هایی تعریف شود ما مدرس را فراهم می‌کنیم، اجاره دادن نشریه را جرم دانست و گفت: اگر بخواهیم خبرنگاری در کشور به‌عنوان یک حرفه بهادار باقی بماند، باید به سمت رتبه‌بندی پیش برویم.

وی ادامه داد: در این دوره ما برای اولین بار خواستیم همه عناصری که می‌خواهند کار خبرنگاری انجام دهند در سامانه مشارکت کنند و در مراحل بعدی نیز رتبه‌بندی انجام شده و امتیازاتی به آنها تعلق می‌گیرد که یکی‌ از آنها اینترنت خبرنگاری است.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کسانیکه تا هفته پیش اعلام شدند تا چند روز دیگر اینترنت خبرنگاری آنها برقرار خواهد شد و کسانی که از چهارشنبه هفته پیش به بعد ثبت‌نام کردند نیز بررسی شده و این لیست نیز به وزارت ارتباطات ارسال خواهد شد و همه کسانی که عضویت خودشان را در «ای رسانه» از ناحیه خبرنگاری تکمیل کنند حتماً از اینترنت برخوردار خواهند شد، که تنها حمایت ما نیست برای نمونه حمایتی که وزارت صمت اعلام کرده جهت اعطای وام خرید کالا از طریق سامانه انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: برای اینکه حمایت‌ها شفاف و سازمان‌دهی شده باشد نیازمند هستیم از فهرستی استفاده کنیم لذا همه افرادی که رسانه گرفتند تعهد دادند که نیروهای خود را بیمه کنند.

مهدی‌پور بیان کرد: تا سال ۹۷ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأثیری در تخصیص کاغذ نداشت از آن سال به بعد به دلیل نوسانات ارزی که به وجود آمد معاونت مطبوعاتی وارد چرخه توزیع کاغذ شد، دو سال ارزی برای این‌کار تخصیص داده شد و در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ دیگر ارزی برای کاغذ تخصیص داده نداشت و ما در ابتدای دولت و به دستور رئیس جمهور و اخذ مجوزها موفق شدیم چرخه کاغذ ارزان قیمت را دوباره راه‌اندازی کنیم.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدوارم با همتی که صورت گرفته ظرف ماه‌های آینده بتوانیم کاغذ را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم که به بقای رسانه‌ها و نشریات مکتوب کمک کنیم.

وی گفت: یک بسته حمایتی شامل ۱۰ مورد که مسائل ایمنی، زیرساختی، خدماتی و پشتیبانی زیادی گنجانده شده که امیدواریم طی ماه‌های آینده بتوانیم حمایت مضاعفی را از جامعه رسانه‌ای کشور داشته باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha