کد خبر: 4067599
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱

مدیران به تعهدات خود در قبال ساخت یادمان شهدای گمنام عمل کنند

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس لرستان وی با بیان اینکه مسئولان شهرستان باید به تعهدات خود در قبال ساخت یادمان شهدای گمنام عمل کنند، اظهار کرد: طبق قانون وزارت کشور به ‌منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برای احداث یادمان گلزار شهدای گمنام اعتباراتی در نظر گرفته شده است که باید این یادمان‌ها سریع احداث شوند.

محسن رشیدی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستانبه گزارش ایکنا از لرستان، محسن رشیدی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان امروز، هشتم تیر در جلسه ایثار و شهادت که در بخشداری اشترینان برگزار شد، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۲ که دو شهید گمنام در شهر اشترینان خاکسپاری شدند هیچ اقدامی برای ساخت یادمان این شهدا انجام نشده است.

وی با بیان اینکه مسئولان شهرستان باید به تعهدات خود در قبال ساخت یادمان شهدای گمنام عمل کنند، تصریح کرد: طبق قانون وزارت کشور به ‌منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برای احداث یادمان گلزار شهدای گمنام اعتباراتی در نظر گرفته شده است که باید این یادمان‌ها سریع احداث شوند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان اضافه کرد: طبق دستور استاندار لرستان شهرداران شهرهای استان باید تا قبل از شهریورماه سال‌جاری یادمان‌های شهدای گمنام را ساماندهی کنند.

رشیدی اضافه کرد: این موضوع وجه قانونی دارد که استاندار لرستان مطالبه‌گران خواهد بود، افزود: در سال ۱۴۰۱ هرکجا بنا به خاکسپاری شهید گمنام باشد باید از قبل یادمان شهدا آماده شود.

وی با بیان اینکه یادمان شهدا در دانشگاه‌ها بسیار خوب انجام شده است، اظهار کرد: شهدای گمنام در اشترینان و برخی از شهرهای لرستان یادمان ندارند و در صورتی‌که هویت آنان مشخص و خانواده آنان مراجعه کنند باید شرمنده خانواده شهدا باشیم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان ادامه داد: یادمان شهدای گمنام یکی از مراکز مهم فرهنگی محسوب می‌شوند که باید در شان و منزلت شهدا ساخته شوند.

مجید منعمی، فرماندار بروجرد نیز در این جلسه ایثار و شهادت که در بخشداری اشترینان برگزار شد، اظهار کرد: اقداماتی که تاکنون برای ساماندهی گلزار شهدا انجام شده است خوب بوده اما کافی نیست باید نتیجه کار دیده شود.

وی تصریح کرد: وقتی داعیه این را داریم که مرهون شهدا هستیم در عمل هم باید این بروز و ظهوری داشته باشد ابتدایی‌ترین اتفاقی که می‌تواند بیفتد این است که هر ناظر بیرونی که وارد شهر یا شهرستان می‌شود با یک نگاه بفهمد چقدر این شهر یا شهرستان فرهنگ شهید و شهادت و ترویج آن برای آنها مهم بوده، حرم شهدای گمنام بوده که در آن شهر وجود دارد.

فرماندار بروجرد با بیان اینکه نباید از ارزش‌های انقلاب فاصله گرفت، افزود: امروز با خیلی از ناهنجاری‌ها در اجتماع روبرو هستیم که یک بخشی از آن به فضای هجمه‌ای که از سمت مخالفین و معاندین انقلاب هست برمی‌گردد و بخشی دیگر به مدیریت صحیح ما برمی‌گردد.

معاون استاندار لرستان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری از سال ۷۰ با موضوعاتی تحت عنوان جنگ نرم اشاره کردند و این به این معنا است که یک موضوعی از همان سال‌ها در حال شکل‌گیری بوده است و در حال حاضر به صورت واضح‌تر آن را مشاهده می‌کنیم.

منعمی اضافه کرد: آن موقع خیلی‌ها باور نمی کردند که چه چیزی در حال وقوع هست اما امروز خروجی آن را داریم می بینم، مقام معظم رهبری در این راستا راهکار می‌دهند که در این راستا یکی از جملات پرتکرار ایشان زنده نگه‌داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست، است.

وی بیان کرد: زنده نگه‌داشتن یاد شهدا می‌تواند در قالب تکریم خانواده شهدا، پرداختن به کنگره‌های بوده که در استان قرار است اتفاق بیفتد، توجه به فضاهای است که آن‌ها را می‌توان به عنوان فضاهای خاطره‌انگیز تحت عنوان حرم‌های شهدا در نظر گرفت، کاروان های راهیان نور و ... است.

فرماندار بروجرد با بیان اینکه در حال حاضر یک ظرفیت در شهر اشترینان وجود دارد، ادامه داد: ساماندهی گلزار شهدا ضروری بوده باید حفظ شوند و شورای شهر موظف است به صورت ویژه کار را دنبال کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha