کد خبر: 4066592
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۶

جهت‌گیری توحیدی استاد و دانشجو، حرکت کردن در مسیر دانشگاه اسلامی است

سرپرست دانشگاه لرستان با بیان اینکه وقتی جهت‌گیری الهی، فرهنگی در دروس دانشگاهی تقویت می‌شود خود به خود، تعالیم دینی در سطح دانشگاه‌ها نیز گسترش می‌یابد، گفت: جهت‌گیری توحیدی استاد و دانشجو، حرکت کردن در مسیر دانشگاه اسلامی است که باید تقویت شود.

علی نظری، سرپرست دانشگاه لرستان به گزارش ایکنا از لرستان، علی نظری، سرپرست دانشگاه لرستان در اولین نشست از سلسله نشست‌ها و کارگاه‌های «جهت‌گیری الهی، فرهنگی دروس دانشگاهی» که عصر شنبه، چهارم تیرماه به میزبانی دانشگاه لرستان برگزار شد، با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید بتوانند براساس اسناد بالادستی حرکت کنند و در نهایت در تمدن‌سازی نوین اسلامی اثرگذار باشند، گفت: برگزاری این‌گونه کارگاه‌ها، نشست‌ها و همایش‌ها با محوریت تعالیم دینی در جهت ارتقای شاخص‌های دانشگاه اسلامی است.

وی با بیان اینکه وقتی جهت‌گیری الهی، فرهنگی در دروس دانشگاهی تقویت می‌شود خود به خود، تعالیم دینی در سطح دانشگاه‌ها نیز گسترش می‌یابد، افزود: جهت‌گیری توحیدی استاد و دانشجو، حرکت کردن در مسیر دانشگاه اسلامی است که باید تقویت شود.

نظری با بیان اینکه یکی از رسالت‌های مهم استاد دانشگاه این است که تعهد به مبانی و تعالیم دینی را به دانشجو آموزش بدهد و آن‌را در سطح دانشگاه، تقویت کند، اضافه کرد: نگاه به علوم مختلف باید یک نگاه توحیدی باشد؛ یعنی توحید و عقلانیت همراه با همدیگر هستند.

سرپرست دانشگاه لرستان ادامه داد: در جهت‌گیری الهی، فرهنگی علاوه بر جنبه‌های گفتاری و زبانی باید در عمل و رفتار نیز کاملاً براساس تعالیم توحیدی و دینی، رفتار کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب حاتمی‌کن‌کبود، مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه لرستان در حاشیه این کارگاه، گفت: مدرسه تابستانه‌ آموزش عالی استان لرستان با حضور 9 رئیس دانشگاه اصلی استان در محضر نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه خرم‌آباد آغاز به فعالیت کرد.

وی با بیان اینکه برنامه ما این است که تعداد 60 مرکز آموزش عالی استان در سطوح مختلف استاد، کارمند و دانشجو از برنامه‌های متنوع مدرسه تابستانه استفاده کنند، افزود: نشست تدریس با جهت‌گیری الهی، فرهنگی بر این مبناست که در 27 رشته با مشارکت 120 استاد از سراسر کشور کتب تهیه شده است.

حاتمی‌کن‌کبود اضافه کرد: استاد یک نقش بسیار مهم در تربیت دانشجو دارد؛ هدف این است استاد علاوه بر آموزش مباحث تخصصی، مبانی تعهد به دین و اخلاق را هم در کلاس ترویج کند تا تعهد و تخصص در کنار همدیگر باشند. همگی باید کوشش کنیم تصمیمات در نظام دانشگاهی به‌گونه‌ای باشند که مفهوم دانشگاه اسلامی به‌صورت کامل محقق شود.

وی گفت: در نشست‌ها و کارگاه‌های جهت‌گیری الهی، فرهنگی دروس دانشگاهی، مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد دادسرشت، حجت‌الاسلام والمسلمین مروتی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های یزد و یکی از طراحان اصلی کتب جهت‌گیری الهی دروس حضور دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha