کد خبر: 4028588
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۳
نایب‌رئیس شورای هیئت‌های مذهبی کشور تبیین کرد:

نایب‌رئیس شورای هیئت‌های مذهبی کشور با اشاره به جایگاه رفیع حضرت ام‌البنین(ع) در اسلام، گفت: ادب و ایثار این بانوی بزرگوار در محضر اهل‌ بیت(ع) برجسته است. حضرت ام‌البنین(س) همواره در مقابل مولای متقیان و فرزندان فاطمه‌ زهرا(س) در کمال ادب برخورد می‌کرد و مطیع محض امام معصوم بود.

حضرت ام البنینسیزدهم جمادی‌الثانی مصادف است با سالروز وفات حضرت ام‌البنین(ع) که در تقویم جمهوری اسلامی ایران این روز به نام روز تکریم مادران و همسران شهدا نامگذاری شده است.

این بانوی مکرمه از روزی که وارد منزل امام علی(ع) شد خدمتگزاری به فرزندان حضرت فاطمه(س) را اولویت کار خود قرار داد؛ زمانی که امام علی(ع) خبر شهادت فرزند گرامی خود حضرت ابوالفضل‌عباس(ع) را به ام‌‌البنین داد بعد از اینکه گریه کرد و متوجه شد که این شهادت در رکاب امام حسین(ع) است فرمود: «فرزندم به فدای امام حسین(ع) باد، هر چه در زیر این آسمان است به فدای امام حسین(ع) باد.»

وقتی این بانوی گرامی خبر شهادت هر یک از چهار فرزندش را می‌شنید، خبر از وضعیت امام حسین(ع) می‌گرفت و می‌گفت هرچه زیر این آسمان است و فرزندانم به فدای امام حسین(ع) باد. در حقیقت این چهار شهید کربلا عصاره وجودی حضرت ام‌البنین(س) بود؛ این بانوی مجاهده از ایمان مستحکم، راسخ، بصیرت و بینش ژرف، روحیه جهاد و مبارزه، حاضر و آماده برای حضور در میدان‌های سخت، تبعیت از امام زمان خویش برخوردار بود که مجموعه این صفات حضرت ام‌البنین(ع) او را در تاریخ اسلام ماندگار کرد.

حجت‌الاسلام روح‌الدین دریکوند، نایب‌‌رئیس شورای هیئت‌های مذهبی کشور در گفت‌وگو با ایکنا از لرستان، با گذری به ابعاد شخصیتی حضرت ام‌البنین(ع)، اظهار کرد: اطلاعات چندانی از زندگی حضرت ام‌البنین(س) نداریم و این نقص تاریخ است که به زوایای زندگی این بزرگوار کمتر پرداخته است.

وی با اشاره به اینکه امام علی(ع) بعد از شهادت حضرت فاطمه‌ زهرا(س)، توسط برادرش عقیل که دانش نسب‌شناسی داشت و قبایل عرب را به‌‌خوبی می‌شناخت حضرت ام‌البنین(س) را به‌عنوان همسر انتخاب می‌کند، ادامه داد: نتیجه این ازدواج چهار فرزند دلیر و شجاع می‌شود که همه در کربلا به شهادت می‌رسند.

دریکوند با اشاره به اینکه حضرت ام‌البنین(س) از خانواده‌ای ادیب و اهل شعر بود و اشعاری که از ایشان در قبرستان بقیع نقل شده نشان از ادیب بودن این بانوی اسلام است، اضافه کرد: مقام و مرتبت حضرت ام‌البنین(س) بالاست به‌طوری که همسر امام علی(ع) و مادر چهار شهید است و این مقام و جایگاه این بانوی بزرگ اسلام است و همواره در محضر اهل‌ بیت(ع) با ایثار و ادب برخورد می‌کرد.

این کارشناس مذهبی ویژگی مهم و بارز شخصیتی حضرت ام‌البنین(س) را ادب این بانوی بزرگ اسلام دانست و با اشاره به اینکه هیچ ارثی به اندازه ادب ارزش ندارد، ادامه داد: ادب اقسامی دارد که شامل ادب در مقابل خدا، ادب در مقابل پیامبر(ص) و ادب در مقابل امام معصوم است؛ حضرت ام‌البنین(س) همواره در مقابل مولای متقیان و فرزندان فاطمه‌ زهرا(س) در کمال ادب برخورد می‌کرد و مطیع محض امام معصوم بود.

نایب‌رئیس شورای هیئت‌های مذهبی کشور با اشاره به اینکه در مقام و جایگاه حضرت ام‌البنین(س) همین بس که مادر حضرت ابوالفضل(ع) است، گفت: وقتی خبر شهادت چهار فرزندش را در کربلا به او می‌دهند با صلابت می‌ایستد و می‌فرماید تمام فرزندان من و آنچه در زمین و آسمان است به فدای حسین(ع) باد؛ ادبی که ام‌البنین(س) در برابر امام علی(ع) داشت مانند همان ادبی است که حضرت خدیجه در مقابل پیامبر(ص) داشت.

وی ویژگی دیگر حضرت ام‌البنین(س) را ایثار دانست و با اشاره به اینکه ما در واژگان دینی دو واژه ایثار و احسان داریم و ایثار اوج فضایل و احسان است، یادآور شد: ایثار را می‌توان به ایثار جان و ایثار مال تقسیم کرد و این دو نوع ایثار یعنی بذل جان و مال را می‌توان در زندگی حضرت ام‌البنین(س) مشاهده کرد.

دریکوند با تأکید بر اینکه حضرت عباس(ع) از هر لحاظی سرآمد شهدای کربلاست، گفت: در بیانی از امام سجاد(ع) آمده است که در آخرت خداوند مقامی به عمویم عباس(ع) می‌دهد که همه بر آن غطبه می‌خورند که اینجا نباید از نقش تربیتی ام‌البنین(س) در تربیت فرزندی مانند ابوالفضل العباس(ع) غافل شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: