کد خبر: 4028422
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۲
نماینده ولی‌فقیه در لرستان:

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تأکید بر لزوم انسجام فعالیت‌های نهادهای فعال در مساجد، گفت: هنر مرکز رسیدگی به امور مساجد مدیریت نهادهای اثرگذار در مسجد است.

حجت الاسلام شاهرخی، نماینده ولی فقیه در لرستانبه گزارش ایکنا از لرستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمدرضا شاهرخی، نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان، شامگاه پنجشنبه، ۲۳ دی‌ماه در جلسه شورای برنامه‌ریزی امور مساجد لرستان، اظهار کرد: برنامه‌های ایام فاطمیه و دهه بصیرت به نحو شایسته در لرستان برگزار شد و برنامه‌ریزی‌های فعالیت‌های دهه فجر نیز باید به شکل منسجم برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه مسجد خاستگاهی است که از دیرباز محل ارتقای فرهنگی و دینی بوده و انقلاب اسلامی ایران نیز برخواسته از مسجد است، افزود: مسجد محل تعمیق آموزه‌های دینی است و به شکل مستقیم پیوند مستحکم با نظام و ارزش‌های اسلامی دارد و باید به گونه‌ای اداره شود که ارتقای فرهنگی خود را حفظ کند.

شاهرخی با تأکید بر اینکه مسجد جایگاهی برای حضور امام جماعت، نمازگزاران، بسیج، کانون‌های فرهنگی و هنری و دیگر دفاتر است که وجود این‌ها در کنار هم لازم و هنر مرکز رسیدگی به امور مساجد این است که این مجموعه‌های فعال در مسجد را مدیریت کند.

امام‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه گاهی برخی دستگاه‌ها ابلاغیه‌هایی دارند که در ارتباط با مسجد است یا باید در فضای مسجد اجرایی شود، اضافه کرد: گاهی برای ارشاد بخشنامه‌ای می‌آید که در آن بخشنامه انجام برخی کارها به مسجد برمی‌گردد یا گاهی سپاه پاسداران وظایف و عملکردهایی دارد که این بخشنامه‌ها به مسجد مربوط می‌شود.

وی بر لزوم همگرا بودن نهادهای فعال در مسجد تأکید کرد و با اشاره به اینکه نهادهای فعال در مسجد باید به‌طور منسجم فعالیت کنند و نباید باعث مزاحمت یکدیگر شوند، ادامه داد: یکی از چالش‌های مساجد تعطیلی نماز ظهر مساجد به جهت کرونا است که در حال حاضر روند خوبی دارد و در این راستا مساجدی که در یک یا سه نوبت نماز جماعت دارند، باید مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه هر برنامه‌ای که در مساجد اتفاق بیفتد باید ابتدا این برنامه در شورای امور مساجد مطرح شود، بیان کرد: شورای امور مساجد موجب هم‌افزایی نهادهای فعال در مسجد می‌شود کمااینکه نباید کار هم را خنثی کنیم.

شاهرخی با تأکید بر اینکه گاهی در مسجدی هنوز برای امام جماعت حکم نخورده اما اوقاف حکم هیئت‌امنای آن مسجد را صادر می‌کند، تصریح کرد: اوقاف، ارشاد اسلامی، تبلیغات اسلامی، کانون‌های فرهنگی و هنری، دفاتر تسهیل‌گری سپاه و سایر دستگاه‌ها اگر بخشنامه یا شرح وظایفی مرتبط با مسجد دارند این بخشنامه را به شورای امور مساجد بیاورد تا تعارضات و ناهماهنگی ایجاد نشود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: