کد خبر: 4028354
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
فرمانده سپاه لرستان:

فرمانده سپاه لرستان با اشاره به برگزاری کنگره ملی شهدای لرستان در اواخر سال ۱۴۰۱ یا اوایل ۱۴۰۲ در لرستان، گفت: برای برگزاری کنگره ملی شهدای لرستان ۲۱۸ برنامه با اعتبار ۷۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

مرتضی کشکولی، فرمانده سپاه لرستانبه گزارش ایکنا از لرستان، مرتضی کشکولی، فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان امروز، ۲۳ دی در جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت لرستان که با حضور سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان در خرم‌آباد برگزار شد،  با اشاره به برگزاری کنگره ملی شهدای لرستان، گفت: این کنگره ملی تا پایان سال ۱۴۰۱ یا اوایل سال ۱۴۰۲ در لرستان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این کنگره ملی از کنگره ملی شش هزار و ۳۰۰ شهید به کنگره ملی شش هزار و ۵۴۴ شهید تغییر نام داده است، افزود: برای برگزاری کنگره ملی شهدای لرستان ۲۱۸ عنوان برنامه با اعتبار ۷۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

کشکولی با بیان اینکه در راستای کنگره ملی شهدای لرستان بنا بود ۳۸ مستند تلویزیونی تولید شود که تاکنون ساخت ۱۵ مستتد در دستور کار است و در حوزه کتاب و تالیفات بنا بود ۷۵۲ کتاب چاپ شود که تاکنون ۴۰ درصد کار انجام شده است.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع)  لرستان با بیان اینکه سرکشی از سه هزار و ۵۹۵ خانواده شهید را در برنامه داریم که سه هزار و ۴۳۸ سرکشی انجام شده  و هم‌چنین مقرر شد تاریخ شفاهی ۵ هزار خانواده شهید تهیه و ضبط شود  که تاکنون ۷۵۰ خانواده شهید انجام شده است، ادامه داد: از تعداد ۴۵۰ کتاب شهدای شاخص که بنا بود چاپ شود تاکنون هیچ پیشرفتی نداشته‌ایم، در حوزه عمرانی نیز اقدامات اندکی انجام شده که قابل بیان نیست.

کشکولی از دیگر برنامه‌های کنگره شهدای لرستان به برگزاری هزار و ۴۱۴ یادواره شهداست که این یادواره‌ها تا پایان سال باید برگزار شود که تاکنون ۵۷۰ یادواره برگزار شده است و در ذیل کنگره شهدای لرستان اقدام به شناسایی فرزندان نخبه شهدا کرده‌ایم که در این راستا تاکنون ۱۵۰ فرزند نخبه شهدا شناسایی شده است.

وی در رابطه با اهمیت تاریخ شفاهی والدین شهدا نیز اظهار کرد: در استان لرستان دو هزار و ۶۷۵ نفر از والدین شهدا استان در قید حیات هستند که باید تاریخ شفاهی آنها ضبط شود.

کشکولی با اشاره به تعداد شهدای لرستان افزود: امروز چندین آمار از تعداد شهدای این استان در دسترس است که براساس  آمار یگانی  تعداد شهدا لرستان هفت هزار و ۶۹۷ شهید، آمار پرونده بنیاد شهید شش هزار و ۲۵۲ شهید، اما براساس آمار مقبره تعداد شهدای لرستان شش هزار و ۳۶۵ مقبره شهید وجود دارد.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان اضافه کرد: در استان لرستان ۱۷۸ شهید مفقودالاثر وجود دارد که آمار شهدا از شش هزار و ۳۰۰ شهید  به شش هزار و ۵۴۴ شهید رسیده و در استان لرستان ۴۹۴ شهید زن داریم که در بمباران به شهادت رسیدند، ۶۸ شهید دانش‌آموز و هم‌چنین ۱۶ شهید زن  در شهرستان دورود داریم که جهت جمع‌آوری کمک‌های مردمی در محلی جمع شدند و محل تجمع آنها بمباران شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: