کد خبر: 4218607
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۴
مدیر مؤسسه جهاد تبیین:

حکمرانی شهید آیت‌الله رئیسی تلفیقی از سیاست و مردم‌داری بود

امیرعلی‌حیدر امیری با بیان اینکه حکمرانی شهید رئیسی تلفیقی از سیاست، نجابت و مردم‌داری بود و باید این شیوه حکمرانی ترویج داده شود، گفت: کارگزاران از شخصیت خدمتی آیت‌الله رئیسی به‌عنوان شهید خدمت و شهیدجمهور باید الگوگیری کنند و مکتب شهید رئیسی نیز توسط دانشگاهیان و حوزویان به مردم معرفی شود.

امیرعلی‌حیدر امیری، مدیر مؤسسه جهاد تبیین و سواد رسانه‌ایامیرعلی‌‎حیدر امیری، مدیر مؤسسه جهاد تبیین و سواد رسانه‌ای لرستان در گفت‌وگو با ایکنا از لرستان با تسلیت به‌مناسبت شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و هیئت همراه در جریان حادثه سقوط بالگرد در رابطه با ویژگی‎ و خصوصیت بارز شهید جمهور، گفت: مهمترین ویژگی شهید سیدابراهیم رئیسی صداقت ایشان بود، شهید رئیسی اهل سیاسی‌کاری و دور زدن مردم نبود او با مردم صادق بود، به‌راحتی بین مردم می‎رفت و با آنها هم‌کلام و همسفره می‎شد.

وی افزود: شهید رئیسی اهل ریا، تظاهر و چاپلوسی نبود، هر کاری را رسانه‌ای نمی‎کرد یعنی این‌طور نبود که کار نکرده را کرده جا دهد و آن را رسانه‌ای و در بوق و کرنا کند.

امیری با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی میز را رها کرد و این در حالی است که رئیس دولت می‎تواند فقط دستور دهد و دستوراتش توسط متولیان، متصدیان و سایر زیردستان اجرایی و عملی شود اما شخصیت شهید رئیسی به گونه‌ای بود که پشت میزنشین نباشد و خودش شخصاً پیگیر مشکلات باشد و دیدارهایی که داشت به‌صورت میدانی باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا با بیان اینکه نام شهید خدمت برای شخصیتی مثل آیت‌الله رئیسی یک انتخاب به حق و شایسته است، گفت: شهید آیت‌الله رئیسی در مقابل تهمت‌های ناروایی که در جریان انتخابات به او زده شد سکوت کرد و هیچ‌گاه وارد حاشیه نمی‌شد.

مدیر مؤسسه جهاد تبیین و سواد رسانه‌ای با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی انسانی باسواد، اهل تفکر و یک چهره آکادمیک علمی و دانشگاهی بود، ادامه داد: شهید رئیسی چندین کتاب در فقه، حقوق و مباحث تخصصی تألیف کرده است که نشان‌دهنده بار علمی بالای ایشان است.

امیری از آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی به‌عنوان شخصیتی موفق در سیاست خارجی و چرخش به شرق بدون قطع ارتباط با غرب یاد کرد و افزود: آیت‌الله رئیسی در مدت زمان سه ساله ریاست جمهوری خود علاوه بر سفرهای استانی به 28 کشور جهان نیز سفر داشت و به‌دنبال همگرایی و هم‌اندیشی با همسایگان به ویژه کشورهای مسلمان بود.

این کارشناس سیاسی به تلاش‌های آیت‌الله رئیسی برای عضویت ایران در پیمان‌های مهم بین‌المللی و منطقه‌ای و خارج کردن ایران از انزوای بین‌المللی اشاره کرد و ادامه داد:  شهید جمهور در سیاست داخلی نیز موفق عمل کرد او در مقابله با تحریم‌ها، کنترل نقدینگی، پایین آوردن نرخ تورم، کنترل نرخ ارز، مقابله با کرونا، کاهش نرخ بیکاری، مثبت شدن رشد اقتصاد، آزادسازی میلیاردها دلار پول بلوکه ایران در بانک‌های خارجی، تصفیه بدهی‎های دولت دوازدهم، جلوگیری از قاچاق آرد و نان، افزایش صادرات نفتی و... نیز موفق بود.

این کارشناس سیاسی به زیست قرآنی شهید جمهور اشاره کرد و گفت: آیت‌الله رئیسی کسی بود که زندگی خود را یک زندگی قرآنی تنظیم کرد وی هم در زندگی شخصی و هم در حکمرانی و حکومت‌داری به دستورات قرآنی عمل کرد و خداوند هم نام او را بلند و جاودانه کرد در واقع شهید رئیسی مصداقی از آیات ابتدایی سوره طلاق با این مضمون «مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا﴿۲﴾ وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا﴿۳﴾» بود.

وی در رابطه با نقش حوزویان و دانشگاهیان برای تبیین اعمال و رفتار شهدای خدمت به‌ویژه شهید جمهور آیت‌الله رئیسی، اظهار کرد: بعد از شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی ما شاهد بودیم مکتب سلیمانی شکل گرفت و حوزویان و دانشگاهیان به‌خوبی شخصیت چندگانه سلیمانی را برای مردم ترسیم و معرفی کردند که می‎طلبد کارگزاران از شخصیت خدمتی آیت‌الله رئیسی به‌عنوان شهید خدمت و شهید جمهور الگوگیری و مکتب شهید رئیسی نیز به مردم معرفی شود.

مدیر مؤسسه جهاد تبیین و سواد رسانه‌ای با بیان اینکه حکومت‌داری شهید رئیسی تلفیقی از سیاست، نجابت و مردم‌داری است و باید این شیوه حکومت‌داری ترویج داده شود، ادامه داد: شهید رئیسی با نوع خدمت‌گذاری خود توقع مردم را بالا برد بنابراین می‎طلبد دانشگاهیان و حوزویان در زمینه معرفی مکتب خدمت رئیسی تلاش خود را به‌کار بگیرند.

وی در رابطه با دستاوردهای دولت سیزدهم در لرستان، گفت: متأسفانه کم‌کاری کارگزاران استانی مانع از این شد مصوباتی که در سفر اول رئیس‌جمهور و هیئت دولت به لرستان به تصویب رسید، محقق شوند این در حالی بود که در دولت سیزدهم بودجه و اعتبار لازم برای اجرای پروژه‌ها وجود داشت، دولت به‌ویژه شخص رئیس جمهور در خدمت مردم بود اما کارگزاران استانی جدیت لازم را به خرج ندادند.  

مهناز عالی‌نژادیان

انتهای پیام
captcha