کد خبر: 4066338
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۴

مراسم گرامیداشت جانباختگان زلزله افغانستان در دانشگاه لرستان برگزار شد

رئیس و معاونان دانشگاه لرستان با حضور در جمع دانشجویان افغان این دانشگاه یاد جانباختگان زلزله اخیر در کشور افغانستان را گرامی داشتند.

گرامیداشت جانباختگان زلزله افغانستان در دانشگاه لرستان + عکسبه گزارش ایکنا از لرستان، علی نظری، سرپرست دانشگاه لرستان، سیدحسام‌الدین حجازی، معاون دانشجویی، غلام‌حسین حسینی، مدیر گروه همکاری‌های علمی بین‌المللی و علی زارعی، مدیر امور دانشجویی، جمعه، سوم تیرماه با حضور در سرای دانشجویی(خوابگاه) شهید سلیمانی که محل اسکان دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه لرستان است، با دانشجویان افغان دانشگاه، به‌خاطر وقوع زلزله‌ اخیر کشور افغانستان، ابراز همدردی کردند.

در این دیدار، دانشجویان افغان دانشگاه لرستان موضوعات مختلف مرتبط با زلزله‌ اخیر کشور افغانستان را بیان کردند.

ایران و افغانستان؛ ملت‌هایی با اشتراکات فراوان

علی نظری، سرپرست دانشگاه لرستان در این مراسم گفت: ملت ایران و افغانستان دارای اشتراکات فراوان تاریخی، دینی، مذهبی و فرهنگی هستند و ما همدردی خود را با ملت همسایه، دوست و برادر افغانستان به‌ویژه دانشجویان اهل کشور افغانستان که در دانشگاه لرستان مشغول به تحصیل هستند، اعلام می‌کنیم.

وی افزود: ما خود را با ملت‌های مسلمان از جمله افغانستان، یک خانواده می‌دانیم و آماده هستیم در چارچوب وظایف و اختیارات دانشگاه، در رابطه با زلزله‌ اخیر، هر نوع کمکی از دانشگاه برمی‌آید انجام بدهیم.

نظری اضافه کرد: باید کوشش کرد با تقویت زیرساخت‌های علمی و تکنولوژیک با محوریت دانشگاه‌ها و اقدامات دانش‌بنیان، در زمینه‌ استحکام ساختمان‌ها و بناها به‌گونه‌ای عمل کرد که چنانچه پدیده‌ زلزله رخ داد کمترین آسیب‌ها را به‌دنبال داشته باشد.

سرپرست دانشگاه لرستان با بیان اینکه یکی از برنامه‌ریزی‌های نظام سلطه آن است که علم و دانش در کشورها به‌‌ویژه کشورهای مسلمان، رواج پیدا نکند تا این کشورها عقب نگه‌ داشته شوند، ادامه داد: گاهی برخی جنگ‌ها نیز همچون جنگ‌های افغانستان از سوی نظام سلطه، طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند تا کشورها، ثبات، امنیت و آرامش نداشته باشند و در نتیجه، در عرصه‌های علم و دانش نیز نتوانند به اقتدار کافی برسند.

سرپرست دانشگاه لرستان با بیان اینکه کشورهای جهان اسلام باید همبستگی بین خود را افزایش بدهند و در همه زمینه‌ها، از جمله حوزه‌های علم و دانش، به همدیگر، یاری‌رسانی کنند، تصریح کرد: خوشحالیم از اینکه دانشگاه لرستان، زیرساخت‌های کافی برای تحصیل دانشجویان خارجی را داراست.

علم و دانش رکن اساسی تمدن اسلامی است

سیدحسام‌الدین حجازی، معاون دانشجویی دانشگاه لرستان نیز در این مراسم، ضمن تسلیت به‌خاطر زلزله‌ کشور افغانستان، گفت: علم و دانش از ارکان مهم تمدن اسلامی است که جهان اسلام باید بیش از پیش به تقویت و گسترش آن بپردازد.

وی با بیان اینکه با نهادینه‌ شدن علم و دانش در جوامع، می‌توان بسیاری از مشکلات را رفع کرد و بسیاری از آسیب‌ها را کاهش داد، اضافه کرد: دانشجویان کشور افغانستان، مهمان ما هستند و ما هر کاری که از دستمان برآید برای کمک به ملت دوست و برادر افغانستان، انجام می‌دهیم تا مشکلات و رنج‌های این کشور، کاسته شود.

در کنار ملت افغانستان هستیم

غلام‌حسین حسینی، مدیر گروه همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه لرستان نیز در این دیدار، با بیان اینکه ما خود را در کنار ملت مسلمان، همسایه و برادر افغانستان می‌دانیم، اظهار کرد: زلزله در بسیاری از کشورها وجود دارد؛ مهم این است که پروژه‌‌های عمرانی با تکیه بر علم امروزی در جوامع نهادینه شوند تا وقتی زلزله‌ای رخ می‌دهد بناها، مقاومت و استحکام سازه‌ای لازم را داشته باشند.

وی افزود: کشورهایی همچون ژاپن که یک کشور زلزله‌خیز است با به‌کارگیری روش‌های علمی و تکنولوژیک، خسارت‌های ناشی از زمین‌لرزه‌ها را به‌طرز قابل توجهی کاهش داده‌اند.

مدیر گروه همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه لرستان اضافه کرد: این نکته اهمیت دارد که کشورهای جهان اسلام با حفظ و تقویت هویت‌های ملی، دینی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی خود، همکاری‌های دانشگاهی و علمی با یکدیگر را گسترش بدهند تا در همه ابعاد، شاخص‌های پیشرفت، ارتقا یابند.

یادآور می‌شود، زلزله‌ اخیر شش ریشتری در کشور افغانستان، تاکنون، بیش از سه هزار و 500 کشته و زخمی برجای گذاشته است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha