کد خبر: 3871584
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
گروه فرهنگی ــ مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد لرستان گفت: چهارم بهمن آخرین مهلت ثبت فعالیت کانون‌های مساجد در سامانه بچه‌های مسجد است و هم‌زمان با ولادت حضرت فاطمه(س) یک استان به‌عنوان پایتخت ملی فرهنگی و هنری مساجد کشور معرفی می‌شود.

26 دی؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در سامانه «بچه‌های مسجد»محمد ابدالی‌پور، مدیرستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد لرستان در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به ثبت 408 کانون فرهنگی ـ هنری مساجد استان در سامانه بچه‌های مسجد، گفت: از مجموع کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد استان، 48 درصد شهری و 52 درصد روستایی است.

وی با اشاره به عضویت 22 هزار و 612 نفر در کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد لرستان، گفت: 62 درصد اعضای کانون‌های مساجد استان آقا و 38 درصد بانو هستند.

ابدالی‌پور شاخص‌ترین فعالیت کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد را اوقات فراغت دانست و گفت: طی اوقات فراغت امسال در 360 پایگاه اوقات فراغت استان لرستان بالغ‌ بر 15 هزار و 542 مورد برنامه فرهنگی و هنری اجرایی شده است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد لرستان اظهار کرد: از مجموع فعالیت‌های اوقات فراغت کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد 28 درصد فعالیت قرآنی، 15 درصد هنری، 11 درصد فعالیت‌های اجتماعی، 12 درصد فعالیت ورزشی، شبکه‌سازی و فضای مجازی پنج درصد، کتاب و کتابخانه 10 درصد و آموزش و توانمندسازی 19 درصد بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح ملی «فهما»، با شااره به این‌که قبل از این 26 دی‌ماه جاری آخرین مهلت ثبت فعالیت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سامانه بچه‌های مسجد اعلام شد که این زمان تمدید شد و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد فرصت دارند تا چهارم بهمن‌ماه امسال برای به روز‌رسانی اطلاعات کانون و ثبت برنامه‌ها، طرح‌ها و فعالیت‌های کانون در سامانه بچه‌های مسجد اقدام کنند.

وی افزود: هم‌زمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه‌زهرا(س) یک استان به‌عنوان پایتخت ملی فرهنگی و هنری مساجد کشور و سه استان برتر در زمینه ثبت فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد معرفی می‌شوند.

ابدالی‎پور با اشاره به کارکردهای کانون‌های مساجد، ادامه داد: مهم‌ترین رویکرد کانون‌های مساجد احیای کارکردهای مسجدمحور و جذب جوانان و نوجوانان به مساجد است.

وی با بیان این‌که خودسازی، تفکر، عبادت، تعاون و همکاری، جامعه‌پردازی، ارتباط با خدا و تمدن‌سازی از محورهای فعالیت کانون‌های فرهنگی و هنری است، تصریح کرد: ساماندهی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، جذب جوانان و نوجوانان، نوگرایی، پویایی و ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از اهداف اجرای طرح ملی رویداد فهماست.

ابدالی‌پور با بیان این‌که نوآوری، ابتکار و اجرای برنامه‌های اثرگذار از سوی کانون‌های مساجد برای جذب حداکثری منجر به تشکیل رویدادی به نام رویداد ملی «فهما» شده است، اظهار کرد: فهما میدان رقابت مؤمنانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد است.

وی با اشاره به اهداف مهم رویداد ملی فهما، بیان کرد: مشارکت در انجام فعالیت‌ها، به اشتراک گذاشتن یافته‌ها، بالا بردن توان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، تقویت هم‌افزایی در مساجد و جذب جوانان و نوجوانان از مهم‌ترین اهداف این رویداد ملی است.

ابدالی‌پور با اشاره به هشت شاخص محوری ارزیابی سامانه فهما، گفت: قرآن و عترت، شبکه‌سازی و ساماندهی، هنری و ادبی، کتاب و کتابخوانی، اوقاف فراغت، پاسداشت مناسبت‌ها، فضای مجازی و رسانه و اخلاق و نوآوری از شاخص‌های ارزیابی فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در رویداد ملی فهماست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: