کد خبر: 3814018
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان این‌که در قرآن لفظ جنگ را به کار نبرده بلکه از واژه جهاد استفاده کرده است، اظهار کرد: جهاد دفاع مشروع برای دفاع از حقیقت است کمااینکه جهاد هیچ‌گاه به‌دنبال انتقام‌جویی نبوده است.

جهاد؛ دفاع مشروع برای دفاع از حقیقت/ جهاد برای انتقام‌جویی نیستبه گزارش ایکنا از لرستان، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‎آباد، شامگاه چهارشنبه، یکم خرداد در جلسه تفسیر قرآن ماه مبارک رمضان که در مسجد بعثت خرم‌آباد برگزار شد، به نکات تفسیری آیه ۱۸ سوره احزاب با مضمون «قُلْ مَن ذَا الَّذِی یَعْصِمُکُم مِّنَ اللَّهِ إِنْ أَرَادَ بِکُمْ سُوءاً أَوْ أَرَادَ بِکُمْ رَحْمَةً وَلَا یَجِدُونَ لَهُم مِّن دُونِ اللَّهِ وَلِیّاً وَلَا نَصِیراً قَدْ يَعْلَمُ اللَّهُ الْمُعَوِّقِينَ مِنْكُمْ وَ الْقائِلِينَ لِإِخْوانِهِمْ هَلُمَّ إِلَيْنا وَ لا يَأْتُونَ الْبَأْسَ إِلَّا قَلِيلًا» اشاره و اظهارکرد: در جنگ احزاب جریاناتی رخ داد که مایه عبرت و درس‌آموزی شده است.
وی با تشریح مسئله جنگ از نظر اسلام، تصریح کرد: یکی‌از پدیده‌هایی که گاهی در زندگی انسان اتفاق می‌افتد جنگ است.
آیت‌الله میرعمادی با اشاره به این‌که جنگ همیشه پیامدهای زیان‌بار سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به‌دنبال دارد، ادامه داد: جنگ خونریزی و خرابی دارد و انسان عاقل به‌دنبال جنگ نیست.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که اسلام از ماده «سلم» به‌معنای دوستی است، اضافه کرد: دین اسلام دین دوستی و صلح است.
امام جمعه خرم‌آباد با ذکر این مطلب که پیامبر در مکه و مدینه هیچ‌گاه آغازگر جنگ نبوده است و آن حضرت همیشه دفاع کرده است، اضافه کرد: از پیامبر هیچ‌گاه لفظ جنگ را به‌کار نبرده بلکه لفظ جهاد را به کار برده است.
این مفسر قرآن‌کریم جهاد را دفاعی مشروع برای دفاع از حقیقت و برای رضای خدا برشمرد و گفت: هرگز جهاد برای انتقام‌جویی نبوده است بلکه به جهت پیمان‌شکنی دشمنان بوده است.
وی با ذکر این مطلب که پیامبر اکرم(ص) مکه را بدون خون‌ریزی فتح کرد، افزود: در روز فتح مکه پیامبر فرمود امروز روز رحمت است و روز انتقام نیست.
آیت‌الله میرعمادی جنگ را میدان آزمون برشمرد و گفت: پیام آیات ۱۷ و ۱۸ سوره احزاب بیان صفات مانع‌تراشان جنگ است.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان با طرح این سؤال که «مُعَوِّقِينَ» به چه معناست، افزود: این واژه به‌معنای بازدارندگان از جنگ است کمااینکه خداوند از حال این افراد خبر دارد.
میرعمادی با ذکر این مطلب که در این آیه کلمه اخوان به کار رفته است، اضافه کرد: کلمه اخوان دو اطلاق دارد یکی برادر حقیقی است اما از نظر اسلام یک برابر هم‌مسلک و هم آیین داریم کمااینکه گاهی اطلاق برادر از نظر رفتار است بدین معنا که اگر دو نفر رفتارشان مثل هم باشد به آنان لفظ اخوان اطلاق می‌شود.
این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که خداوند متعال هشت صفت برای معوقین بیان کرده است، اضافه کرد: معوقین مانع‌تراش بوده و در جنگ حضور کم‌رنگ دارند.
وی عدم ایمان به خدا و ترس را صفت دیگر معوقین برشمرد و گفت: وقتی جنگ تمام شد معوقین را می‌بینی که زبان‌هایشان تند و تیز است و به مسلمانان کنایه و نیش می‌زنند و همواره به‌دنبال امتیازخواهی و سهمیه هستند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: