کد خبر: 3812260
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
گروه فرهنگی ـ آخرین‌ مهلت ارسال آثار و تکمیل فرم ثبت‌نام در جشنواره ملی «فانوس» در بخش هنرهای تجسمی و سنتی، نمایشی، موسیقی و سرود، تحقق و پژوهش، رادیویی، فیلم، و بخش آزاد، تا 30 اردیبهشت‌ماه جاری اعلام شده است.

فراخوان سومین جشنواره ملی «فانوس» در لرستانبه گزارش ایکنا از لرستان، سومین جشنواره ملی «فانوس» در بخش هنرهای تجسمی و سنتی، نمایشی، موسیقی و سرود، تحقق و پژوهش، رادیویی، فیلم، و بخش آزاد برگزار می‌شود.
رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، معرفی اسوه‌ها و الگوهای عملی و نمادهای ارزشی دفاع مقدس به نسل جوان، استکبارستیزی و مقاومت اسلامی و پاسداری از دستاوردهای دفاع مقدس، تجلی ارزش‌های دفاع مقدس از موضوعات سومین جشنواره ملی فانوس هستند.
همچنین از دیگر موضوعات این جشنواره ملی که می‌توان به مخاطب شناسی و آگاه‌سازی در حوزه آثار دفاع مقدس، اهمیت و کاربرد پژوهش در آثار هنری دفاع مقدس، ارزش هنر معنوی و دینی از منظر فیلم و تئاتر دفاع مقدس، کاربرد هنر در دفاع مقدس از دریچه نگاه فیلم و تئاتر دفاع مقدس، معرفی نقش اقشار مردم به‌ ویژه جوانان و بانوان در دفاع مقدس، ایستادگی و پیروزی جبهه مقاومت تجلی ارزش‌ها اشاره کرد.
از اهداف برگزاری این جشنواره که توسط سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس برگزار شده است نیز می‌توان به گفتمان‌سازی هنر دفاع مقدس مبتنی بر فرمایشات مقام معظم رهبری، تبدیل دانش ضمنی دفاع مقدس به دانش تصریحی با اقلیت ارائه در قالب‌های مختلف هنری، شناسایی، سنجش و تقویت ظرفیت و قابلیت‌های هنری استان‌ها، بازشناسی آثار تولیدی استان‌ها در بخش‌های جشنواره، تشویق و ترغیب استان‌ها در جهت تولید آثار برتر با موضوعات استانی و الگوی بومی هنر دفاع مقدس نام برد.
همچنین، ارائه آثار فاخر هنری در قالب جشنواره‌های منطقه‌ای و ملی به‌منظور نشر فرهنگ دفاع مقدس، ارتقا و غنا بخشی به تولیدات هنری ادارات کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان‌ها، ایجاد انگیزه و حمایت از هنرمندان و فرهیختگان هنری استان‌ها، ایجاد زمینه مشارکت سایر دستگاه‌ها و نهادهای استانی در برگزاری جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای هنر دفاع مقدس و ایجاد بانک آثار فاخر هنرمندان استانی از دیگر اهداف جشنواره است.
آخرین‌ مهلت ارسال آثار و تکمیل فرم ثبت‌نام تا 30 اردیبهشت خواهد بود و علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه مرکزی جشنواره واقع در تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان میرعماد، شماره 4، طبقه اول و یا آثار خود را به آدرس الکترونیکی www.jashnvare fanoos.ir ارسال کنند.
حجت‌الله ناصرپور، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با اشاره به فراخوان این جشنواره ملی، استفاده از زبان هنر را یکی از بهترین راه‌های انتقال ارزش‌های دفاع مقدس دانست و گفت: مفاهیم منتقل شده از طریق آثار هنری مدت زمان بیشتری در اذهان ماندگار هستند.
وی با اشاره به فرمایش فرمایش مقام معظم رهبری مبنی‌بر این‌که «در زمینه دفاع مقدس حرف برای گفتن و سوژه برای به تصویر کشیدن زیاد است که باید کارِ برجسته استخراج و با زبان هنر و سینما برای نسل امروز روایت شود»، گفت: ادامه داد: بسیاری از جوانان مستعد لرستانی با علاقمندی به مباحث مرتبط با دفاع مقدس همواره از هنر و استعداد خویش در راه ترویج ارزش‌های دفاع مقدس استفاده نموده‌اند.
ناصرپور اضافه کرد: تاکنون آثار ارزشمندی از هنرمندان لرستانی برای ارائه در سومین جشنواره ملی فانوس به اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان منتقل شده است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: